Proti násilí na policistech zakročíme, slíbila francouzská vláda. Reagovala tak na protesty

Francouzská vláda ve středu oznámila, že tvrdě zakročí proti násilí namířenému na policisty. Reagovala tak na protesty, při kterých stovky policistů v noci vyšly do pařížských ulic. Demonstranti žádali zlepšení pracovních podmínek a více prostředků na svou obranu. Odbory upozorňují, že nárůst kriminality a útoků vyvíjí na policii velký tlak.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzští policisté si stěžují, že čelí násilí | Zdroj: Reuters

Tisíce policistů a vojáků byly po teroristických útocích islamistů, kteří za dva poslední roky ve Francii zabili přes 230 lidí, vysláni jako stráž na letiště, vlaková nádraží i další místa.

Nespokojenost policisté vyjadřovali už v noci na úterý. Na pařížské třídě Champs-Élysées ochromili dopravu a demonstrovali mimo jiné i v jihofrancouzské Marseille. Na příští středu navíc odbory svolávají policisty i nespokojené občany k protestnímu pochodu.

Slzným plynem a vodními děly rozehnala francouzská policie protest migrantů u Calais

Číst článek

Policisté také v ulicích vyjadřovali podporu zraněnému příslušníkovi sboru. Spolu se třemi dalšími kolegy se stal zkraje října terčem útoku desítek maskovaných osob ve městě Viry-Châtillon. Radikálové tehdy rozbili okna dvou policejních aut a vhodili do nich zápalné lahve.

Pravicoví politici situaci využili ke kritice socialistické vlády současného prezidenta Françoise Hollandea. Jeho oponenti tvrdí, že počet takzvaných no-go zón ve Francii během doby, kdy stojí v čele země, vzrostl.

Ministr vnitra Bernard Cazeneuve ale uvedl, že Hollande vytvořil 6300 nových policejních míst a dalších 2700 policistů naberou v příštím roce. Chtějí tak nahradit tisíce lidí, kteří o práci přišli během prezidenství Nicolase Sarkozyho mezi lety 2007 až 2012.

Lenka Davidová, mah Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme