Protiruské sankce za anexi Krymu platí, potvrdil evropský soudní dvůr

Unijní sankce proti Rusku kvůli anexi Krymu jsou platné. Rozhodl tak dnes Soudní dvůr Evropské unie v Lucemburku. Sankce napadl největší ruský producent ropy Rosněfť, kterého se dotýkají. Soud ale potvrdil, že platí i pro něj.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena v krymském Simferomolu prochází kolem graffiti, které znázorňuje ruského prezidenta Vladimira Putina | Foto: Reuters

Po ruské anexi Krymu a vojenské intervenci na východě Ukrajiny uvalila unie sankce na vývoz ruského zboží a technologií. Zakázala také poskytovat služby pro ruský ropný průmysl. Rosněfť toto rozhodnutí napadl u britského vrchního soudu.

Evropský soudní dvůr se případem zabýval na jeho žádost a konstatoval, že neexistuje žádná skutečnost, která by zpochybňovala platnost uvalení sankcí. Vztahují se tak podle něj i na ruský ropný gigant.

Jak číst protesty v Rusku? Jedno video 'zloděje' Medveděva nezboří, ale naleptá moc vlády

Číst článek

Kvůli ohrožení územní celistvosti, svrchovanosti a nezávislosti Ukrajiny prodloužila letos unie v půlce března sankce proti fyzickým osobám. Celkem se týkají 150 lidí a 37 subjektů.

Opatření byla zavedena v březnu 2014 a naposledy o půl roku prodloužena v září 2016. Jde hlavně o zmrazení majetku a zákazy vstupu. Tyto sankce jsou ale rozdílné od hospodářských sankcí rovněž přijatých před třemi lety.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme