První odhady: Clintonová vede v klíčových státech, Trump zatím boduje v jediném

Krátce poté, co se otevřely volební místnosti ve všech amerických státech, má více důvodu k optimismu Hillary Clintonová. Demokratická prezidentská kandidátka má průběžný náskok v účasti svých voličů na Floridě, v Iowě a v Ohiu, které patří ke klíčovým státům v souboji o Bílý dům. Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump zažaloval volební úřad v Nevadě za to, že jedna z volebních místností byla minulý týden otevřena i po skončení úředních hodin. Ve státě, v němž předvolební průzkumy přisuzovaly těsné vedení demokratům, tím podle Trumpa úředníci zvýhodnili voliče jeho soupeřky Hillary Clintonové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hillary Clintonová | Foto: flickr.com, Gage Skidmore, CC BY-SA 2.0

Vyplývá to z údajů nově založené společnosti VoteCastr , která v reálném čase porovnává účast voličů demokratů a republikánů a kombinuje ji s předvolebními průzkumy.

V osmi státech, kde jsou síly demokratů a republikánů považovány za vyrovnané a které společnost sleduje, má Trump navrch pouze v Pensylvánii.

Bez ohledu na to, že do konce voleb zbývá v některých částech USA ještě i více než šest hodin, zveřejnil server Slate.com první odhady průběžné účasti voličů stran obou kandidátů, které vypracoval VoteCastr.

Na Floridě podle nich vede Clintonová, pro niž podle odhadu hlasovalo 48,6 procenta voličů, zatímco Trumpa podpořilo 45,2 procenta.

Se svými 29 voliteli z 270 potřebných k celkovému vítězství je právě Florida nejdůležitějším z vyrovnaných států; bez jejího ovládnutí je cesta do prezidentského křesla považována za takřka nemožnou.

Poskvrnění vyšetřovatelé? ‚Emailová sága stáhla FBI do špinavých vod prezidentských voleb‘

Číst článek

Průzkum porovnával údaje poté, co odvolilo přes 50 procent floridských voličů, z nichž velká část odevzdala své hlasy v předčasném hlasování.

Podobně dobře si podle těchto odhadů vede bývalá první dáma v Ohiu a v Iowě, které se v předvolebních průzkumech mírně klonily na stranu Trumpa. Průběžné vedení jí patří i v Coloradu.

Republikánský kandidát má navrch pouze v souboji o Pensylvánii, kde se naopak před volbami očekávalo vítězství jeho soupeřky.

Projekce VoteCastru vzbudily v USA rozporuplné reakce, neboť zveřejňování odhadů úspěchu jednotlivých kandidátů může podle kritiků ovlivnit rozhodování některých voličů. Není rovněž dosud ověřena přesnost této metody odhadů, která se v USA používá vůbec poprvé.

Podle médií však pro VoteCastr pracují bývalí přední experti obou politických stran a jeho údaje se přibližně shodují s odhady, které mají k dispozici týmy obou kandidátů.

Trump opět odmítl slíbit, že uzná výsledky voleb. V několika rozhovorech řekl, že nejprve prověří zprávy o údajných machinacích v některých státech.

Trump zažaloval volební místnost v Nevadě

Nevada patří k mnoha americkým státům, které umožňují voličům odevzdávat své hlasy ještě před samotným dnem voleb. Minulý týden byl u jedné z místností v Las Vegas takový zájem hlasovat, že úředníci nechali otevřeno i po osmé hodině večer, kdy se místnost měla oficiálně zavřít.

Nevadské zákony dovolují, aby bylo umožněno volit člověku, který si stoupl do fronty ještě v okamžiku, kdy se má zavírat. Podle Trumpa však úředníci nechávali frontu růst i po osmé hodině.

Změní se po volbách vztahy Spojených států s Evropou? Klání s napětím sleduje i Brusel

Číst článek

Republikánský kandidát na jednom z posledních předvolebních mítinků právě v Nevadě prohlásil, že z toho profitovali "jistí voliči". Narážel tím na silnou populaci hispánců a na to, že Las Vegas je baštou demokratů.

Lidé z vedení Trumpovy kampaně však tvrdí, že žalobu v žádném případě nemotivuje snaha o znemožnění volební účasti hispáncům. "V téhle žalobě jde o pravidla hry," řekl jeden z manažerů Trumpova týmu David Bossie televizi MSNBC.

Soudkyně Gloria Sturmanová však Trumpovu žalobu odmítla s odůvodněním, že by došlo k prozrazení identit pracovníků volebních místností, což by je vystavilo riziku veřejného pronásledování.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme