První rekonstrukce po více než 200 letech. V Jeruzalémě opravili boží hrob

V Jeruzalémě skončily opravy božího hrobu, ve kterém byl podle křesťanské legendy pohřbený Ježíš Kristus. Jde o vůbec první rekonstrukci po více než dvou stech letech. Už ve středu se věřící budou moct podívat na výsledky několikaměsíčních prací, které stály miliony eur a složilo se na ně několik církví.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rekonstrukce tzv. Edikuly, tedy malé svatyně přesně nad prostorem, kde podle legendy pohřbili Kristovo tělo.

Rekonstrukce tzv. Edikuly, tedy malé svatyně přesně nad prostorem, kde podle legendy pohřbili Kristovo tělo. | Zdroj: Reuters

Rekonstrukce se týkala tzv. Edikuly, tedy malé svatyně přesně nad prostorem, kde podle legendy pohřbili Kristovo tělo. Edikula byla postavená na začátku 19. století a patří mezi nejnavštěvovanější části celého chrámu. Proto byla taky nejvíc poškozená.

Už v říjnu archeologové po více než dvou stech letech odkryli původní kámen neboli tzv. Kristovo pohřební lůžko, jak potvrdila vedoucí restauračních prací Antonia Maropoulouová.

Archeologové u Jeruzaléma objevili 1400 let staré mince. Svědčí o dobytí města Peršany

Číst článek

"Posvátný kámen jsme zpevnili. Otevřeli jsme Kristův hrob, abychom ho ochránili před poškozením a nánosy cementu. Pak jsme kamenné bloky vrátili a zpevnili titanem a šrouby,“ popisuje postup prací.

Nově tam restauratéři postavili dveře, aby se návštěvníci na svatý kámen mohli podívat. Právě tato část chrámu patří mezi nejvýznamnější křesťanské památky.

Rekonstrukce tzv. Edikuly, tedy malé svatyně přesně nad prostorem, kde podle legendy pohřbili Kristovo tělo. | Foto: Reuters

Na rekonstrukci pracoval asi 50členný tým expertů z Národní technické univerzity v Aténách, který už dříve opravoval například aténskou Akropoli nebo chrám Boží moudrosti v Istanbulu. Na restauraci pracovali hlavně v noci, aby chrám nemusel být uzavřen. V opravách ale bude nutné pokračovat.

„Je potřeba ještě víc zpevnit kamenné podloží, podepřít rotundu a vybudovat vyhovující odvodnění a kanalizaci tak, abychom zachovali dlažbu," říká Antonia Maropoulouová. z Aténské univerzity. Připomněla také, že díky rekonstrukci teď jsou vidět různé barvy, nápisy a fresky.

Rekonstrukce tzv. Edikuly, tedy malé svatyně přesně nad prostorem, kde podle legendy pohřbili Kristovo tělo. | Foto: Reuters

Na práce dohlíželi i zástupci Světového památkového fondu. Jeho představitelka Bonnie Burnhamová zdůraznila, že kdyby se se loni s opravami nezačalo, hrozilo by, že by se celá hrobka zřítila.

Náklady na opravu se vyšplhaly z původních tří na šest milionů eur (v přepočtu zhruba 162 milionů korun). Složili se na to jordánský král Abdalláh II. a tři hlavní správcovské církve - tedy arménská, římskokatolická a řecká ortodoxní církev. Ty se původně na rekonstrukci nemohly dohodnout, a proto se opravy dlouho odkládaly.

Rekonstrukce tzv. Edikuly, tedy malé svatyně přesně nad prostorem, kde podle legendy pohřbili Kristovo tělo. | Foto: Reuters

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme