Putin nepřijede do Paříže. Hollande se s ním kvůli ruským akcím v Sýrii odmítl setkat

Prezident Vladimir Putin odložil návštěvu Paříže. Francouzský prezident Francois Hollande se s ním totiž kvůli ruským akcím v Sýrii odmítl setkat. Francie navíc požaduje, aby ruské a syrské akce v Sýrii vyšetřil mezinárodní trestní tribunál v Haagu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin na návštěvě jedné z moskevských volebních místností. | Foto: Reuters

Schůzka s francouzským prezidentem Hollandem byla plánována rok dopředu. O víkendu však elysejský palác naznačil, že vzhledem k ruským akcím v Sýrii se Hollande odmítá s Putinem setkat.

Ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault dokonce prohlásil, že by se Rusko mělo za své činy a zejména za bombardování civilních objektů v Sýrii zodpovídat před mezinárodním soudním tribunálem v Haagu.

Putin na setkání ale trval. Ve středu měl otevřít v Paříži ruské pravoslavné centrum, kde se měl objevit také Francois Hollande. Poté měla následovat bilaterální jednání. Po sérii diplomatických výměn mezi oběma zeměmi a jasném postoji Hollanda nakonec Putin cestu odložil.

Francouzský prezident považuje vzájemný dialog obou zemí za nezbytně nutný. S Putinem je připraven se sejít v případě, že budou moci pokročit směrem k míru v Sýrii, uvedla agentura Reuters.

Podle mluvčího Kremlu je Vladimir Putin připraven na setkání s Hollandem, až bude pro jeho francouzský protějšek vhodný čas. Neplánuje ale samostatnou schůzku jen kvůli Sýrii.

Jan Šmíd, dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme