Ráma X. se vrátil z Německa do Thajska. Královskou korunu převezme po pohřbu svého otce

Thajsko má nového krále Rámu X. Korunní princ a jediný syn zemřelého krále Rámy IX. přijal výzvu, kterou mu přesně podle ústavy adresoval thajský parlament. Původně přitom princ, který už delší dobu žije v Německu, prohlásil, že neplánuje brzké převzetí moci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ráma X. | Foto: Reuters

Ke korunovaci Rámy X. v nejbližších dnech zatím nedojde. Podle přísného královského protokolu nejprve musí být se všemi náležitými poctami pohřben předcházející panovník. A datum pohřbu Rámy IX. ještě stanoven nebyl.

V Thajsku ve skutečnosti vládne vojenská junta. Vztah nového krále s generály je výrazně odlišný od vztahu, který měl s armádou Ráma IX.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ráma X. ve čtvrtek vyjednával podmínky převzetí moci a zúčastnil se specifických modliteb v královském paláci v bangkokské čtvrti Dusit

„Ten s ní vycházel dobře, ačkoli to tak během řady vojenských převratů, kterých v Thajsku byla od druhé světové války spousta, nevypadalo,“ řekl zpravodaj Radiožurnálu v Bangkoku David Jakš.

Ráma X. má od armády odtažitější vztah. „Spekulovalo se o tom, že ani nevyslyší výzvu parlamentu a armády a nepřiletí z Německa do Thajska. Do 48 hodin byl ale z Německa zpátky v Thajsku,“ dodal Jakš.

Armáda by neměla svou pozici ztratit. Má silné postavení prakticky ve všech sférách života – pevně kontroluje ekonomiku, politiku a ovlivňuje média. „Vojáci tvrdě sledují, co se píše a vysílá o thajském systému,“ připomněl Jakš. Vojenská junta navíc posílila v parlamentu, kam nejen volí, ale také dokonce dosazuje část svých lidí.

Ráma X. se ve čtvrtek sešel s politiky, zástupci armády či nejvyššího soudu. Vyjednával také podmínky dalšího převzetí moci a účastnil se specifických modliteb přímo v královském paláci v bangkokské čtvrti Dusit, které vedlo 89 théravádských mnichů.

ČRo, David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme