Ráno řečtina, odpoledne arabština. Uprchlické děti začaly chodit v Aténách do školy

Dopoledne se ve školách učí řecké, odpoledne zase syrské či afghánské děti. V Aténách i dalších řeckých městech totiž začala výuka dětí imigrantů. Program, kterého se v 19 školách účastní 1500 dětí uprchlíků, má pomoci s jejich začleněním do řecké společnosti. Na řadě míst ale proti tomu rodiče řeckých žáků a studentů protestovali, v Aténách i Soluni tak musela zasahovat policie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Systém povinných kvót na rozdělení uprchlíků končí | Foto: Reuters

Se žáky 2. stupně 66. základní školy na předměstí Atén se u brány loučí i školník, s většinou si potřese rukou, pár kluků si s ním i plácne. A pak se všichni rozutečou, někteří běží na protější zastávku autobusu, jiní nasedají do aut. Škola se totiž nachází v průmyslové zóně a pro mnohé děti tak jezdí rodiče. Mezi nimi i paní Alexandra.

„Na začátku tady vznikl určitý problém, ale to bylo kvůli nedostatečné informovanosti rodičů. Možná je tu několik rodičů, kteří s tím stále mají problém a nesouhlasí s vyučováním dětí migrantů v naší škole, nejsme tedy všichni zajedno. Já si ale myslím, že se polekali jen kvůli neinformovanosti… Když nejsou dostatečně informovaní, tak se bojí,“ vysvětlovala matka uprchlických dětí, proč se ještě před pár dny řada rodičů snažila zablokovat vstup do školy, aby se dovnitř nemohly dostat děti uprchlíků. Sama s tím ale žádný problém nemá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výuka uprchlických dětí v Řecku. Příspěvek připravil Robert Mikoláš.

„Jsme v oblasti, kde od 90. let žijí různé národnosti, tady nebydlí jen Řekové. Děti z těchto rodin tak vyrůstají společně,“ dodávala matka řeckého dítěte.

'Když jsou očkované, tak mi nevadí'

Parkoviště před dvoupatrovou školní budovou se během chvíle téměř vyprázdnilo, ven se trousí už jen poslední opozdilci včetně 13letého Petrose, na kterého netrpělivě čeká jeho matka. Nechce se tu prý s dětmi imigrantů potkat a přijet už mají každou chvíli.

„Když jsou očkované, tak mi nevadí, že jsou tady. Neukázali nám sice žádné potvrzení, ale řekli, že děti jsou očkované. Víte, tato škola je velmi prestižní, je v Aténách vyhlášená. Má také kvalitní vybavení a nábytek, je čistá, takže pokud to nezničí nebo neušpiní, tak nám nevadí,“ zdůvodňovala, proč nechce, aby se její Petros dostal do styku s uprchlickými dětmi.

Migranti z největšího tábora v Aténách: Keňan touží po vlastním krámku, Afghánec Omeed chce do Německa

Číst článek

Jen co to dořekne, tak se objevuje autobus, který zhruba před hodinou opustil uprchlický tábor Eleonas a za chvíli z něj vystoupí asi dvacet kluků a holek:

Řečtinu střídá arabština

Řečtinu tak před školou střídá hlavně arabština. A jak se ještě před několika desítkami minut radovali řečtí žáci, že vyučování skončilo, tak se teď hlavně syrské děti naopak nemohou dočkat, až usednou v lavicích. Doteď se totiž pohybovaly jen uvnitř tábora nebo tísnily v kontejnerových domcích.

Před školou na ně také čeká jejich nový učitel. S novináři ale prý mluvit nesmí.

Řek usmrtil Kurdku s dítětem. Uprchlíci v táboře u Soluni zaútočili na policii kamením

Číst článek

„Nemohu vám nic říct, protože nemám příkaz od ředitele školy,“ stručně sdělil.

Ředitel zase nemá povolení od ministerstva. A ministerstvo jakékoli natáčení zakázalo. A tak nemám šanci se cokoli o programu dozvědět ani od úřednice ministerstva, která děti doprovází.

Odpovědi jsou stále stejné. Nemají oprávnění. Nechtějí. Z řeckého tisku se alespoň dozvídám, že se s pomocí tlumočníka učí řečtinu a angličtinu. A že by za několik měsíců mohly začít chodit na společnou výuku s řeckými dětmi. Proti tomu ale protestuje zejména neofašistický Zlatý úsvit, a to je také podle některých komentářů hlavní důvod, proč jsou státní úředníci tak skoupí na slovo.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme