Rozhodnuto. Donald Trump se stane americkým prezidentem

ONLINE. Ve Spojených státech amerických je po napínavé volební noci rozhodnuto. Prezidentem se s největší pravděpodobností stane republikánský kandidát Donald Trump. Aktuálně má 289 volitelů, tedy potřebný počet ke zvolení do Bílého domu. Jeho demokratická rivalka Hillary Clintonová prozatím získala 218 volitelů. Posledním státem, který svými dvaceti voliteli rozhodl o Trumpově vítězství, byla Pennsylvania.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump | Zdroj: Reuters

Hlasy se stále ještě sčítají, už teď je ale jasné, že Donald Trump vyhrál. Miliardář se tak stane 45. americkým prezidentem. Jeho vítězství uzavírá osmiletou éru demokratů v Bílém domě.

SPUSTIT VYSÍLÁNÍ SPECIÁLU >>

„Američané promluvili a zvolili svého nového šampiona,“ řekl na úvod budoucí viceprezident Michael Pence a pak na podiu přivítal Donalda Trumpa, který nejprve poděkoval své soupeřce, demokratické kandidátce Hillary Clintonové.

„Telefonoval jsem s Clintonovou. Gratulovala nám k vítězství a já jsem pogratuloval jí. Bojovala s velkým nasazením. Hillary pracovala dlouho a tvrdě a my jí jsme vděčni za její službu pro naši zemi,“ řekl Trump.

„Nyní přišel čas, aby se Amerika opět spojila. Republikáni, demokrati, nezávislí. Přišel čas, abychom se opět spojili v jeden sjednocený národ. Slibuji všem občanům, že budu prezidentem všech Američanů,“ dodal budoucí americký prezident.

Pro někdejší první dámu a bývalou ministryni zahraničí Hillary Clintonovou je to v pořadí druhý neúspěch v prezidentské kandidatuře. O prezidentský úřad usilovala i v roce 2008, tehdy ale prohrála ve stranických primárkách s nynější hlavou státu Barackem Obamou.

Republikánskému kandidátovi ještě před oznámením výsledků pogratulovala mimo jiné francouzská politička a šéfka nacionalistické Národní fronty Marine Le Penová. „Gratulace novému prezidentu Spojených států Donaldu Trumpovi a americkému lidu, svobodnému!“ napsala na twitteru.

„Američani si vzali svou zemi zpět," uvedl předseda nizozemské krajně pravicové Strany pro svobodu Geert Wilders. Americké prezidentské volby už okomentoval i bývalý předseda populistické Strany nezávislosti Spojeného království Nigel Farage, který byl před červnovým referendem jedním z hlavních příznivců brexitu. „Zdá se, že rok 2016 bude rokem dvou velkých politických revolucí," řekl Farage.

Donald Trump podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka z ČSSD přináší do politiky nové pohledy. Začíná s ním nová etapa česko-amerických vztahů. „Přináší nové pohledy a začíná nová etapa našich vztahů. Věřím, že bude pokračovat naše partnerství a spojenectví," uvedl Zaorálek.

Clintonová podle televize CNN a dalších velkých amerických zpravodajských stanic vyhrála například ve Vermontu, Rhode Islandu, Massachusetts, Marylandu, New Jersey, Delawaru, Connecticutu, New Yorku, v hlavním městě Washingtonu, ve Virginii, Coloradu nebo v Kalifornii.

Trump získal státy Indiana, Kentucky, Jižní Karolína, Západní Virginie, Tennessee, Oklahoma, Alabama, Mississippi, Missouri, Arkansas, Texas, Montana, Severní Karolína či Ohio. Tento stát, kde naposledy vyhráli republikáni v roce 2004, byl podle analytiků jedním z rozhodujících faktorů pro Trumpovo vítězství.

Magnát podle vyhrál i na Floridě, kde byl výsledek dlouho těsný. Florida má 29 volitelů a pro Trumpův prezidentský úspěch ji politologové považovali prakticky za nezbytnou.

Trump rovněž získal Utah s šesti voliteli, kde měl velkou konkurenci v podobě nezávislého kandidáta Evana McMullina. Trump i Clintonová vyhráli ve státech, kde to průzkumy veřejného mínění očekávaly. V případě Trumpa je to jih a středozápad a u Clintonové východní pobřeží a Kalifornie.

Svět reaguje na Trumpovo vítězství: Putin gratuluje a Evropa je v šoku

Číst článek

Volby zatím neprovázejí žádné větší incidenty. Výjimkou je střelba nedaleko volební místnosti ve městě Azusa v jižní Kalifornii. Podle agentury Reuters tady zabil střelec, který je na útěku, jednoho člověka a další tři lidi zranil. Mluvčí šerifa uvedl, že incident zřejmě nesouvisí s volbami.

Ojedinělé problémy se vyskytly v Severní Karolíně či na Floridě, nikomu však nezabránily v hlasování. Trump se pokusil zpochybnit hlasování v Las Vegas, kde byla v minulých dnech prodloužena doba hlasování. Nevadská soudkyně však žádosti jeho týmu o zásah do sčítání hlasů nevyhověla.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme