Rozum namísto extrémů. Alexander van der Bellen je spíš zdrženlivým kandidátem

Billboardy podél rakouských silnic hlásají slogan: Rozum namísto extrémů. Vzkaz Alexandra van der Bellena, kandidáta na prezidenta, odkazuje na jeho soupeře Norberta Hofera, politika strany Svobodných. Volby budou už v neděli. Ekonom a bývalý šéf strany Zelených van der Bellen by jako prezident chtěl Rakušany po vypjaté předvolební kampani znovu sjednotit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexander Van der Bellen, vítěz rakouských prezidentských voleb, předstoupil po vyhlášení výsledků před novináře

Alexander Van der Bellen, vítěz rakouských prezidentských voleb, předstoupil po vyhlášení výsledků před novináře | Zdroj: Reuters

„Nechci, aby Rakousko bylo první západoevropskou zemí, kde bude prezidentem pravicový populista. A doufám, že většina voličů to nebude chtít taky,“ uvedl van der Bellen.

Povoláním univerzitní profesor si vrcholnou politiku k ekonomii přibral až později. Od Norberta Hofera ho dělí nejenom 27 let věku, ale taky názory.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rakouský kandidát na prezidenta Alexander van der Bellen má estonské kořeny, sám varuje před diskriminací menšin

Van der Bellen má sám estonské kořeny a varuje před diskriminací menšin. Norbert Hofer naopak vyhlašuje, že Rakousko není zemí přistěhovalců. Politici strany Svobodných se do imigrantů, nebo i konkrétně do muslimů obouvají často na Facebooku. Někteří z nich kvůli nenávistným výrokům skončili i před soudem.

„Van der Bellen je pro mě chytrý člověk, který by zvládnul zastupovat Rakousko ve světě. Vedle Hofera bych si ani nestoupla, ani pár kilometrů od něj,“ říká s úsměvem paní Johana z Vídně.

Právě ve Vídni, stejně jako v jiných rakouských větších městech, lidé v první volbě prezidenta na jaře podpořili van der Bellena. Venkov byl spíš pro Hofera. Ústavní soud kvůli nesrovnalostem při sčítání hlasů nakonec nařídil volby opakovat.

Co vlastně Rakušané od svého prezidenta čekají, ať už jím bude kdokoli? Otázka pro Geralda Schuberta, novináře rakouského deníku Der Standard, který žil dlouho v Česku.

„Já bych řekl, že to vždycky byl takový symbol kvality, že prezident je spíš zdrženlivý, občas okomentuje politickou situaci. Taky má politickou váhu, může dirigovat politickou diskuzi určitým směrem. Pokud byl nějaký prezident velmi oblíbený, tak spíše kvůli tomu, že své pravomoci tolik nepoužíval.“

Norbert Hofer sbírá voliče hlavně na venkově, boduje s protimigračním postojem

Číst článek

Zdrženlivý ale rozhodně nechce být Norbert Hofer. Pokud by se stal prezidentem, neváhal by prý využít notně zaprášenou pravomoc odvolat vládu, kterou ústava hlavě státu dává.

Naproti tomu Alexander van der Bellen dopředu vzkázal, že by jako prezident nepověřil Hoferovu stranu Svobodných sestavením nové vlády, ani pokud by vyhrála volby.

Napětí v Rakousku tak 4. prosince rozhodně jen tak neskončí, ať už se prezidentem stane kdokoli.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme