Rusko může na cvičení poslat až 100 tisíc vojáků, bojí se NATO. Na akci chce pozorovatele

Rusko ve čtvrtek na jednání Rady NATO v Bruselu seznámilo velvyslance zemí Aliance s počty svých a běloruských vojáků, kteří se mají v září zúčastnit rozsáhlého cvičení Zapad 2017. Novinářům to po čtvrtečním jednání diplomatů NATO a ruského velvyslance Alexandra Gruška řekl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. | Zdroj: Reuters

Nezakrýval přitom, že NATO má na základě zkušeností z minulých let důvody se domnívat, že reálné počty vojáků na cvičení Zapad 2017 budou výrazně vyšší než nyní deklarované údaje.

Demonstrace síly i část cvičení. Proč vojenské transporty brázdí české silnice, a ne železnice

Číst článek

"Na hodnocení je ještě příliš brzy. Uvidíme, to cvičení ještě nebylo. Ale z dřívějších zkušeností souvisejících s minulými cvičeními máme důvod se domnívat, že by se nadcházejících manévrů mohlo zúčastnit daleko více vojáků, než je oficiálně oznámené číslo," prohlásil Stoltenberg. Aliance proto ruskou stranu vyzvala, aby umožnila přítomnost jejích pozorovatelů na cvičení.

Spojenci předpokládají, že rozsáhlého cvičení se na konci září na západě Ruska nedaleko hranic s Polskem, Litvou a Lotyšskem může zúčastnit až 100 tisíc vojáků.

Rusko deklaruje 13 tisíc vojáků

Ruská strana ve čtvrtek podle Stoltenberga uváděla, že počty nepřesáhnou parametry pro pozvání pozorovatelské mise dané vídeňským dokumentem Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), tedy 13 tisíc vojáků či 300 tanků. Rusové nabídli také konkrétní počty lodí a letadel, které se cvičení mají účastnit.

"Vítám to. Umožnilo to spojencům klást otázky a také jsme otázky kladli," poznamenal Stoltenberg. Mnozí diplomaté zemí NATO se podle něj na jednání soustředili právě na ruské tvrzení, že počty vojáků zůstanou pod hranicí potřebnou pro pozorovatelskou misi podle vídeňského dokumentu.

NATO bude podle něj cvičení Zapad 2017 velmi podrobně sledovat. "A samozřejmě naše poznatky o cvičení nebudou vycházet jen z oficiálních sdělení, ale také z jiných zdrojů," poznamenal Stoltenberg.

Dalšími tématy čtvrtečního setkání, pátého od loňského dubna, byla situace okolo Ukrajiny, vývoj v Afghánistánu a snaha snížit rizika a zvýšit transparentnost ve vzájemných vztazích, například v souvislosti s agresivním chováním ruských vojenských pilotů vůči aliančním plavidlům a letadlům.

 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme