Ruské ministerstvo se bojí babyboxů: jsou anonymní a zvyšují riziko terorismu

Ruské ministerstvo zdravotnictví se obává, že legalizace babyboxů by v zemi mohla zvýšit nebezpečí terorismu. V dolní komoře ruského parlamentu to v úterý prohlásil představitel ministerstva Oleg Filippov. Babyboxy, umožňující matkám anonymně se zříci nechtěného dítěte, se do Ruska dostaly před pěti lety z České republiky. Jejich legalizací se zabývá ruský parlament.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Babybox (ilustrační). | Foto: Fotobanka Profimedia

"Babyboxy jsou úředně neregistrovaná zařízení, jejichž bezpečnost nebyla prověřena. Anonymita a nemožnost kontroly zvyšuje riziko teroristických problémů," řekl podle agentury Interfax Filippov, který má na ministerstvu na starosti odbor péče o matku a dítě. Souvislost babyboxů s terorismem blíže nevysvětlil.

Od loňského léta se legalizací babyboxů zabývá ruský parlament. Projednává hned dva návrhy - babyboxy oficiálně zakázat, anebo naopak úředně povolit. Vláda se v říjnu přiklonila spíš k první variantě, kterou ale doporučila "podstatně přepracovat".

Ruská odborná veřejnost je v otázce babyboxů hluboce rozdělena, praxe má své vášnivé stoupence i nesmiřitelné protivníky. Ti varují před možností obchodů s dětmi a před zvýšením počtu opuštěných dětí.

V současnosti se babyboxy vyskytují například v okolí Moskvy, ve Vladimirské a Kaliningradské oblasti, v Krasnodarském a v Kamčatském kraji.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme