Rusko a syrská vláda prodlouží jednostranné příměří v Aleppu. Neodejdeme, vzkazují povstalci

Rusko prodlouží přestávku v útocích na východní Aleppo. Podrobnosti ale zatím nejsou jasné. Podle Organizace spojených národů Moskva zastaví nálety až do neděle, a to vždy na 11 hodin. Ruské ministerstvo obrany ale naposledy informovalo o prodloužení klidu zbraní jen do pátečního večera. Přestávku v bojích dojednalo s režimem prezidenta Bašára Asada.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotka agentury Reuters pravděpodobně zachycuje jeden z koridorů, kterým by obyvatelé Aleppa museli projít na cestě z obležené části města | Foto: Reuters

Opatření má umožnit ozbrojencům i civilistům bezpečně opustit oblast obklíčenou syrskou státní armádou.

„Máme za to, že s přerušením bojů teď souhlasí jak Rusové a syrská vláda, tak ozbrojené opoziční skupiny v Aleppu. Doufáme, že evakuace raněných bude moct začít už zítra," řekl ve čtvrtek poradce OSN pro humanitární záležitosti Jan Egeland.

Povstalci odmítají opustit Aleppo. Ostřelováním v tom brání i civilistům, tvrdí libanonská televize

Číst článek

„Čísla jsou jasná. Je tam asi šest nebo sedm tisíc bojovníků. Je tam také 275 tisíc civilistů a skoro třetina z nich jsou děti. Právě jejich hlas musíme vyslyšet. Z toho, co jsem slyšel, mám ale pocit, že ti lidé nechtějí opustit své domovy. Nechtějí se stát novými uprchlíky,“ uvedl k situaci ve východním Aleppu zvláštní vyslanec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura.

Řada rebelů jednostranné příměří podporované Ruskem považuje za výzvu ke kapitulaci a chce vládní blokádu města prolomit. Libanonská televize Majádín ve čtvrtek informovala, že rebelové v odchodu brání i civilistům, a to ostřelováním.

Syrský režim a jeho spojenci obnovili ofenzivu proti aleppským povstalcům poté, co minulý měsíc selhalo příměří. Západ ruskou a syrskou armádu viní z válečných zločinů. Moskva i Damašek to popírají.

Štěpán Macháček, Lukáš Matoška, mah Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme