Rusko omezí těžbu ropy podobně jako OPEC. Světové trhy plán vítají

Světové trhy uvítaly plán omezit v Rusku těžbu ropy. Její nadbytek totiž sráží ceny dolů. Moskva oznámila, že je připravená přidat se k rozhodnutí OPECu z minulého měsíce snížit těžbu na maximálně 33 milionů barelů ropy denně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin (archivní foto) | Foto: Reuters

Ceny této suroviny zareagovaly vzestupem a dál se drží téměř na ročním maximu. Tržní hodnota severomořské ropy Brent se vyšplhala k hranici 53 dolarů za barel. Ještě v roce 2008 se ale prodávala až za 140 dolarů.

Ruský prezident Vladimir Putin tento týden na energetické konferenci v Istanbulu uvedl, že omezení těžby ropy je jediný způsob, jak na trhu znovu najít rovnováhu mezi nabídkou a poptávkou. Nadbytek ropy a tedy její nízké ceny pro Rusko znamenají finanční potíže.

Státy OPEC se shodly na omezení těžby ropy. Dohodu doladí v listopadu

Číst článek

Moskva se proto přidá v omezování produkce k ropnému kartelu. Mezinárodní agentura pro energii očekává, že to povede k rychlejší stabilizaci světových trhů s ropou.

Turecko a Rusko v pondělí v Istanbulu podepsaly dohodu o vybudování plynovodu TurkStream, který má vést plyn z Ruska do Turecka a odtud dále do Evropy. Dohodu podle agentury DPA podepsali ministři energetiky obou zemí za přítomnosti prezidentů Recepa Tayyipa Erdogana a Vladimira Putina.

ČRo, Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme