Ruský Jekatěrinburg hlásí epidemii HIV. Mezi nakaženými už nejsou jen mladí a narkomani

Rusko se potýká s epidemií viru HIV, který způsobuje nemoc AIDS. Nejhorší je podle statistik situace v uralském Jekatěrinburgu. Zákeřným virem se tam nakazila bezmála dvě procenta obyvatel. Ve čtvrtém největším ruském městě žije téměř 1,5 milionu lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Injekce, injekční stříkačka, test krve (ilustrační foto) | Foto: tOrange.us, CC BY 4.0

Náměstkyně místního ministra pro zdravotnictví Taťána Savinovová upřesnila, že už nejde jen o mladé lidi a narkomany.

Virus podle ní zasáhl všechny vrstvy společnosti a téměř všechny věkové kategorie. Prudký růst onemocnění HIV zaznamenali lékaři u pacientů ve věku od 30 do 49 let. V minulém roce bylo v Rusku oficiálně zaregistrováno více než milion lidí s virem HIV.

Situace v Česku

V Česku pak za první tři čtvrtletí letošního roku přibylo 244 lidí nakažených virem HIV. Loni bylo ke 30. září nových případů HIV pouze 185, letos je tak počet nově nakažených o šest desítek vyšší.

Od roku 1985, kdy se výskyt HIV začal v Česku sledovat, zdravotníci zaznamenali celkem 2864 případů HIV. U 500 lidí pak propukla nemoc AIDS, kterou vir způsobuje, a 252 lidí s AIDS zemřelo. Z celkového počtu HIV pozitivních tvoří naprostou většinu muži, a to přes 85 procent.

Nejčastějším způsobem přenosu viru v Česku je pohlavní styk mezi homosexuálními či bisexuálními muži, následovaný stykem mezi heterosexuály a nitrožilním užíváním drog.

Čeští vědci také zjistili, že virus HIV je starší, než se předpokládalo. Přestože byl objeven až v roce 1983 a nemoc AIDS se považuje za moderní onemocnění, původ virů podobných HIV sahá daleko do minulosti. Původní vědecké odhady byly 12 milionů let. Výzkumný tým z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR ale zjistil, že dosahuje až do doby před 60 miliony let.

HIV a AIDS | Foto: Český rozhlas

Martin Dorazín, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme