Ruský nejvyšší soud zrušil podmínečné odsouzení Navalného, opozičník protestuje

Ruský nejvyšší soud ve středu anuloval podmínečné odsouzení opozičního politika Alexeje Navalného v případu zpronevěry a nařídil soudu v Kirově nové projednání. Informovala o tom agentura TASS. Navalnyj verdikt kritizoval a prohlásil, že nejvyšší soud rozhodl v rozporu s nálezem Evropského soudu pro lidská práva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexej Navalnyj u Nejvyššího soudu. | Foto: Fotobanka Profimedia

"Tento případ byl posuzován do všech podrobností, dnes jsem měl být zproštěn viny," uvedl Navalnyj. "Dnešní verdikt má jediný cíl, přinutit mě znovu jet do (tisíc kilometrů vzdáleného) Kirova na opětovné posouzení případu, a tím mi bránit v politické aktivitě," řekl a dodal, že se nyní obrátí na Výbor ministrů Rady Evropy.

Navalnyj byl k pětileté podmínce za zpronevěru odsouzen v říjnu 2013 v procesu, který on sám považuje za politický. Evropský soud pro lidská práva letos v únoru odsoudil Rusko za porušení Navalného práv na spravedlivý proces a nařídil ruské vládě vyplatit kritikovi prezidenta Vladimira Putina 56 000 eur (1,5 milionu Kč) jako odškodné a úhradu soudních nákladů. Opozičník se po rozhodnutí štrasburského soudu obrátil na ruský nejvyšší soud, aby ho očistil ze všech obvinění a aby obnovil jeho občanská a politická práva.

Podmínečný trest Navalnému bránil kandidovat na ruského prezidenta ve volbách v roce 2018.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme