Saakašvili odstoupil z funkce gubernátora oděské oblasti. Porošenka obvinil z korupce

Na Ukrajině vypukl konflikt mezi prezidentem Petrem Porošenkem a oděským gubernátorem Michailem Saakašvilim. Bývalý gruzínský prezident obvinil Porošenka z korupce i toho, že osobně podporuje dva klany v oděské oblasti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saakašvili | Zdroj: Reuters

„Rozhodl jsem podat demisi a začít novou etapu boje. Nesložím ruce, s tím ať nepočítají. Jsem vojákem, který udělá vše pro to, aby Ukrajinu zbavil korupčního bahna a bídáků, kteří tyjí z krve našich vojáků a obětí Majdanu a kteří zradili ideu ukrajinské revoluce,“ prohlásil při svém odstoupení Saakašvili.

Bývalý gruzínský prezident obvinil také přímo Petra Porošenka z toho, že v Oděse podporuje několik zločineckých mafiánských skupin, které okrádají město i oblast.

Od května 2015, kdy se Saakašvili stal gubernátorem Oděské oblasti, kritizoval opakovaně Kyjev, za to, že se ve skutečnosti nesnaží o reformy. Tomu se nevyhnul ani v pondělí, kdy obvinil vysoce postavené členy vlády z toho, že bránili jeho snahám o změny.

'Neefektivní figura'

Porošenko mezitím uvedl, že Saakašviliho odvolá, pokud o to vláda požádá. Vláda tvrdí, že je ochotna gubernátorově žádosti o odvolání vyjít vstříc, demise ale prý ještě nedorazila. Prezidentská kancelář podle listu Ukrajinska pravda vybírá Saakašviliho nástupce, zatímco v Kyjevě se spekuluje, že se exprezident stane "motorem" nové politické strany.

Oděský starosta Gennadij Truchanov označil Saakašviliho za konfliktního a neefektivního funkcionáře, který jako "prozatímní figura" nebyl s to nastolit pořádek a uskutečnit slibované reformy. Je prý rád, že nastalo "prozření" a řekl také, že Oděsa vinou Saakašviliho "experimentů" ztratila dva roky a situace se jen zhoršila.

Martin Dorazín, ČTK, Eva Mošpanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme