Šakal dostal třetí doživotí. Nejsem terorista, ale revolucionář z povolání, tvrdí

Venezuelský terorista Iljič Ramírez Sánchez, známý pod přezdívkami Carlos či Šakal, v úterý u soudu v Paříži dostal doživotní trest za atentát z roku 1974. Už v minulosti dva doživotní tresty dostal. Odpykává si je ve francouzském vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Venezuelský terorista Iljič Ramírez Sánchez na snímku ze 70. let 20. století, z roku 2001 a 2013. | Foto: Fotobanka Profimedia

Carlos byl v nynějším procesu obžalován ze zabití dvou lidí a zranění dalších 34 osob při atentátu v centru Paříže v roce 1974.

Nyní 67letý terorista proces označoval za absurdní, protože se zabýval činem starým 42 let. Účast na atentátu popíral a tvrdil, že prokuratura proti němu nemá žádné důkazy.

Terorista, kterého zatkli při liposukci. 10 momentů ze života Šakala, vraha desítek lidí

Číst článek

Carlos, jenž byl téměř 20 let nejhledanějším teroristou světa, odmítá, že by byl terorista, a označuje se za „revolucionáře z povolání".

Poprvé dostal doživotí za vraždu tří mužů, včetně dvou policistů, z roku 1975, podruhé za čtyři pumové atentáty, které si v letech 1982 a 1983 vyžádaly v Paříži, v Marseille a ve dvou vlacích 11 mrtvých a na 150 zraněných.

Teroristickou dráhu odstartoval v roce 1970 v táboře Lidové fronty pro osvobození Palestiny, kde prošel výcvikem. První teroristický útok provedl v roce 1973. Postřelil viceprezidenta Britské Sionistické federace Josepha Sieffa. Ten ale útok přežil.

Terorista Šakal dostal třetí doživotí (archivní foto) | Foto: Reuters

Jeho nejznámější akce se odehrála v roce 1975 ve Vídni. Společně s dalšími pěti teroristy zajal více než 60 lidí na zasedání Organizace zemí vyvážející ropu (OPEC). Útočníci požadovali, aby média po celém Blízkém východě každé dvě hodiny vysílala jejich protiizraelské prohlášení, jinak hrozili zabitím rukojmí. Jejich požadavkům úřady vyhověly. Přesto zemřeli tři členové ochranky.

Šakalovu teroristickou kariéru ukončila v srpnu 1994 v Súdánu banální operace, údajně liposukce, po níž ho ještě pod vlivem anestetik súdánská policie předala Francii. Během své kariéry zabil desítky lidí a další stovky zranil.

Venezuelský terorista Iljič Ramírez Sánchez zachycený na skice u francouzského soudu. | Foto: ČTK

ČTK, Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme