Sankce proti Kataru pociťují i české firmy. Blokáda jim ztížila cestu za klienty

Sankce proti Kataru i nadále platí. Ve společném prohlášení to uvedla Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Egypt. Čtyři země tak daly najevo, že na sankcích nic nezměnila ani v úterý podepsaná katarsko-americká dohoda proti financování terorismu. Diplomatická a dopravní blokáda Kataru trvá už přes měsíc a začínají ji pociťovat i české firmy.

Praha / Doha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katar na mapě. Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

„Projekty, které jsme měli rozběhnuté, jsou teď pozastavené. Nové projekty nepřibývají. Z hlediska byznysu je to pro nás komplikace a nejlepší by samozřejmě bylo, kdyby to vyřešili co nejdřív," říká o situaci v Kataru Tomáš Griger, který zastupuje sklářskou firmu.

Stejně jako řada dalších českých společnosti má pobočku ve Spojených arabských emirátech, odkud řídí obchod v celém regionu. A právě takové firmy pociťují sankce nejvíc. Cesta za katarskými klienty se jim zkomplikovala. „Když tam člověk chce letět, musí přes Omán, nebo přes Kuvajt, takže je to podstatně náročnější se tam dostat," popisuje Griger.

Peníze za blokádu. Katarská vláda bude požadovat finanční kompenzace kvůli postupu arabských zemí

Číst článek

Letů z Emirátů do Kataru bylo přitom před sankcemi několik desítek denně. A potíže můžou mít obchodníci i po návratu z Kataru do Dubaje. „Je problém, když tam člověk vycestuje a úředníci v Emirátech vidí, že tam byl. Pokud vím, chystá se balíček dalších opatření, která by měla na Katar ještě víc přitlačit," obává se Griger. Za kritiku sankcí dokonce hrozí v Emirátech vězení.

Otevření přímé linky

Jiné firmy sice potíže zatím tolik nepociťují, ohledně budoucnosti jsou ale opatrné. „Nic nebylo zastaveno, nic nebylo zmraženo, my jako zdravotnictví jsme na okraji tohoto problému. Situaci sledujeme a je to krátká doba na to, abychom mohli dělat nějaké dlouhodobé závěry," hodnotí situaci Jiří Plecitý, zástupce českého výrobce nemocničních lůžek.

Také on řídí obchod z Dubaje, lůžka se ale posílají vždy přímo z České republiky. „Qatar Airways budou otevírat přímou linku do Prahy, takže to zboží se tam dá vždy doručit. Samozřejmě máme obavy, jak to ovlivní obchod v celém regionu, co se v tom regionu bude dál dít, a doufáme, že se to uklidní, že se nějak dohodnou," dodává Plecitý.

Otevření linky Qatar Airways z Doha do Prahy je vnímané jako nechtěný, ale vítaný důsledek sankcí. Katar donutily hledat si nová spojení a otevírat se více světu. Létat se začne 21. srpna.

Prozatím velmi skromné české ekonomické aktivity v Kataru může podpořit i nový vízový režim pro občany České republiky. Měsíční turistické vízum teď získají za poplatek přímo na letišti v Doha. Ukázat ale musí zpáteční letenku a rezervaci hotelu.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme