Sarkozy, Juppé, nebo Fillon? Francouzská pravice volí prezidentského kandidáta

Začaly historicky první primárky francouzské pravice. O nominaci do prezidentských voleb usiluje sedm politiků. Favority jsou podle průzkumů bývalý premiér Alain Juppé nebo exprezident Nicolas Sarkozy. Pokud v prvním kole primárek nikdo nezíská víc než 50 procent hlasů, utkají se o stranickou nominaci dva nejsilnější kandidáti za týden ve druhém kole. Ať už vyhraje kdokoliv, má republikánský kandidát podle průzkumů velkou šanci stát se příštím prezidentem Francie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy | Zdroj: Reuters

Šanci na zisk nominace má v primárkách také někdejší předseda vlády Francois Fillon, který byl podle webu Franceinfo v poslední televizní debatě pro diváky nejpřesvědčivější. V průzkumech vedl dlouho Juppé, jenž má podle mnohých potenciál nutný ke sjednocení země.

Volební místnosti ve Francii i zámořských oblastech budou otevřeny do 19 hodin. Každý občan, který si přeje v pravicových primárkách hlasovat, musí zaplatit poplatek dvě eura a svým podpisem stvrdit, že sdílí středové a pravicové hodnoty.

Socialisté chtějí vyšachovat Sarkozyho

Přesto k volebním urnám asi přijde i hodně socialistů, jejichž cílem je zabránit Nicolasi Sarkozymu v postupu do druhého kola a k zisku nominace za Republikány. Chtějí tím zabránit možnému souboji Sarkozyho s kandidátkou Národní fronty Marine Le Penovou.

Levice vybere své prezidentské kandidáty do Elysejského paláce na jaře těsně před volbami. Ty se budou konat na přelomu dubna a května.

dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme