Saská policie žádá české kolegy o pomoc. Pátrá po Syřanovi podezřelém z přípravy bombového útoku

Saská policie vyhlásila pátrání po 22letém Syřanovi Džábiru Bakrovi. Muž ze sídliště v Chemnitzu, tedy Saské Kamenici, je podezřelý z plánování bombového útoku. Němci požádali o pomoc při pátrání i české kolegy. Důkazy, že by Syřan byl v Česku, ale nejsou. Ačkoliv podezřelý stále uniká, německá policie už zatkla tři jiné Syřany, kteří měli být s Bakrem v kontaktu. Plánovaný útok mohl mít podle zdroje DPA islamistické pozadí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saská policie vyhlásila pátrání po 22letém Syřanovi | Zdroj: ČTK

Podezřelý Syřan, po kterém policie pátrá, by měl mít na sobě černou mikinu s kapucí, vpředu s výraznými barevnými obrazci. „Chceme ho dopadnout co možná nejdříve,“ uvedl mluvčí saské kriminální policie Tom Bernhardt.

Dvaadvacetiletý Syřan Džábir Bakr je podle kriminalistů podezřelý z plánování bombového útoku. Informace o tom, kde a kdy se měl plánovaný atentát uskutečnit, kriminalisté nesdělili. Německá zpravodajská agentura DPA s odvoláním na zdroje z bezpečnostních kruhů uvedla, že chystaný útok má spojitost s organizací Islámský stát. Tuto informaci ale oficiálně zatím nikdo nepotvrdil.

Policie požádala o pomoc české kolegy v Ústeckém kraji, protože Chemnitz neboli Saská Kamenice se nachází nedaleko hranic. „V ranních hodinách se na nás obrátila saská policie s žádostí o spolupráci při pátrání po 22letém syrském státním příslušníkovi, který je podezřelý z držení materiálů ke zhotovení výbušnin,“ řekl Zpravodajskému webu Českého rozhlasu mluvčí ústecké krajské policie Daniel Vítek.

„Nejsou žádné konkrétní informace, že by se tento člověk měl zdržovat na území České republiky. Je to v rámci příhraniční i mezinárodní spolupráce,“ dodal Vítek.

Policie v sobotu ráno evakuovala jeden z domů v rezidenční čtvrti v Saské Kamenici | Foto: ČTK/AP

Německá policie v sobotu ráno evakuovala jeden z domů v ulici Usti nad Labem na panelovém sídlišti Fritze Heckerta v Saské Kamenici. Celou oblast uzavřela a vyzvala obyvatele okolních domů, aby nevycházeli ven.

V Drážďanech vybuchly podomácku vyrobené nálože. Před mešitou a kongresovým centrem

Číst článek

Policisté podle německého listu Die Welt provedli řízenou explozi při vstupu do jednoho z bytů. Podezřelý nájemník v něm ale nebyl. „Existuje podezření z plánování bombového útoku," uvedla mluvčí zemské policie v Drážďanech.

Policie v bytě našla vysoce výbušnou látku a na sociální síti Twitter uvedla, že bude potřeba dalších evakuací. „Prohledání bytu ukázalo, že se v něm manipulovalo s výbušninami," konstatoval Bernhardt.

Německá policie také v souvislosti se zásahem na sídlišti v Saské Kamenici uzavřela místní nádraží. Zatkla nejméně dvě osoby a zkoumala jejich zavazadlo. Německé úřady navíc zvýšily bezpečnostní opatření na berlínském letišti Schönefeld.

Policie v sobotu ráno evakuovala jeden z domů v rezidenční čtvrti v Saské Kamenici | Foto: ČTK/AP

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme