Saudové přiznali, že na pohřební hosty a záchranáře v Saná útočilo jejich letadlo

Saúdská Arábie přiznala, že v sobotu na smuteční hosty pohřbu v jemenské metropoli Saná mohlo zaútočit jedno z jejích letadel. O život přišlo 140 lidí a přes 500 utrpělo zranění. Rijád souhlasil s tím, aby se do vyšetřování případu zapojila Británie. Saúdská Arábie bojuje v Jemenu na straně tamní vlády proti šíitským povstalcům a původně podíl na útoku na pohřební hosty odmítla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jemenské Saná se stalo cílem náletů | Zdroj: Reuters

Rozsah útoku, po němž následoval ještě zásah skupiny záchranářů, vyvolal zděšení a kritiku i v USA, které jsou tradičním spojencem Rijádu. Do vyšetřování se zapojila také Británie.

Jeden z členů její vlády sdělil BBC, že chce Londýn vyslat na místo právníky a vojenské vyšetřovatele, kteří dohlédnou na šetření prováděné arabskou koalicí, již Saúdská Arábie v Jemenu vede. Organizace ochránců lidských práv chtějí nezávislé vyšetření.

Spojené státy po náletu v Saná přehodnotí podporu koalice vedené Saúdskou Arábií

Číst článek

Podle BBC Saúdská Arábie soukromě přiznala, že za útokem je zřejmě její letadlo. Z informací tajných agentur Rijád věděl, že na pohřbu budou vysoce postavení představitelé šíitských povstalců a jejich kmenoví spojenci. Zatím není jasné, zda se pilot rozhodl bombardovat sám, nebo jednal na rozkaz nějakého velitele.

Saúdskorabské zdroje sdělily BBC, že Rijád nebude poskytovat k záležitosti oficiální oznámení, dokud neskončí vyšetřování.

V Jemenu se bojuje od roku 2014 a konflikt má podle OSN až 10 000 obětí. V posledních týdnech mrtvých začalo přibývat a Británie se ocitá podle BBC pod tlakem kvůli výnosným prodejům zbraní Saúdské Arábii. Ministr obrany Michael Fallon sdělil, že vláda tyto dodávky přehodnotí, pokud se prokáže, že jsou zbraněmi zabíjeni vědomě civilisté.

Také USA začaly přehodnocovat podporu arabské koalici. Mluvčí americké bezpečnostní rady Ned Price řekl, že bezpečnostní spolupráce se Saúdskou Arábií není bianco šekem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme