Savčenková se nečekaně objevila v Moskvě. Podpořila Ukrajince odsouzené za účast v čečenské válce

Do ruské metropole z Kyjeva nečekaně přiletěla Naděžda Savčenková, kterou v Rusku letos v březnu odsoudili za to, že údajně navedla palbu na ruské novináře v Donbasu. Savčenkovou omilostnil ruský prezident Vladimír Putin. Ukrajinská důstojnice a poslankyně parlamentu přijela do Moskvy podpořit dva Ukrajince odsouzené za účast v čečenské válce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Naděžda Savčenková byla přítomna odvolacímu řízení dvou Ukrajinců před ruským nejvyšším soudem v Moskvě | Foto: Reuters

Přílet Naděždy Savčenkové vyvolal v Rusku rozruch. Savčenková sice nemá zakázaný vstup na území Ruska, ale před odletem z Kyjeva prohlásila, že si není jistá, jestli se z Moskvy vrátí živá.

Z letiště Savčenková zamířila přímo do budovy Nejvyššího soudu, který potvrdil tresty 22,5 a 20 let vězení Ukrajincům Nikolaji Karpjukovi a Stanislavu Klichovi. V 90. letech podle soudu bojovali na straně čečenských povstalců a mají na svědomí smrt ruských vojáků.

Savčenková prohlásila, že nevěřila ve spravedlivé rozhodnutí ruského Nejvyššího soudu. Řekla, že přijela proto, aby odsouzené podpořila morálně.

Symbol protiruského odporu

Ukrajinskou důstojnici Savčenkovou zatkli v červnu 2014 v Rusku za údajný podíl na smrti dvou ruských novinářů u východoukrajinského Luhansku.

Jako důstojnice letectva měla navést palbu ukrajinských jednotek. V důsledku toho prý 17. června 2014 zahynuli žurnalisté Igor Korneljuk a Anton Vološin.

Případ se dostal až k ruskému soudu, který Savčenkovou poslal do vězení na 22 let. Ukrajinka vinu po celou dobu odmítala.

Savčenková se letos v květnu vrátila po téměř dvou letech věznění na Ukrajinu. Kyjev ji vyměnil s Moskvou za dva Rusy odsouzené na Ukrajině, Jevgenije Jerofejeva a Alexandra Alexandrova.

Martin Dorazín, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme