Schulz skončí v čele Evropského parlamentu, ve volbách chce vyzvat Merkelovou

Evropský parlament opustí jeho současný předseda Martin Schulz, který v Bruselu bez dalšího vysvětlení oznámil, že se vrací do Německa. Podle tamních médií má v plánu stanout v čele kandidátky své sociální demokracie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby do Evropského parlamentu. Martin Schulz | Foto: European Commission Audiovisual service

„Během posledních měsíců se v tisku objevilo hodně spekulací o mé budoucnosti. Nyní jsem se rozhodl. Nebudu potřetí kandidovat na předsedu Evropského parlamentu. Příští rok budu kandidovat do německého Spolkového sněmu jako lídr kandidátky SPD v Severním Porýní-Vestfálsku," uvedl v prohlášení Schulz.

Schulz je předsedou europarlamentu od roku 2012 a druhý mandát mu vyprší začátkem přištího roku. "Vrhá se do německé politiky," napsal ve čtvrtek středolevý deník Süddeutsche Zeitung. Podle listu Der Spiegel je téměř jisté, že Schulz nahradí v koaliční vládě svého spolustraníka Franka-Waltera Steinmeiera, který se má příští rok v únoru stát německým prezidentem.

Cenu Evropského parlamentu LUX vyhrál Toni Erdmann. Komedie o vtipkujícím otci a upracované dceři

Číst článek

O Schulzovi se jako o možném kandidátovi na spolkového kancléře spekuluje už několik měsíců. Stále se ale čeká na to, jak se k možné vlastní kandidatuře postaví šéf SPD a vicekancléř Sigmar Gabriel, který je podle komentářů neoblíbený a zatím s rozhodnutím váhá. Sociální demokracie má oficiálně určit vyzyvatele Merkelové koncem ledna.

Dlouho nejisté byly i záměry Angely Merkelové. Ta teprve před pár dny oznámila, že bude příští rok usilovat o čtvrtý mandát v řadě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru