Ať se ministři nesetkávají s dalajlamou, varovala Čína českého velvyslance v Pekingu

Čína v úterý pohrozila Česku zhoršením vztahů kvůli schůzkám politiků s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Ve stejný den večer vydali nejvyšší čeští ústavní činitelé prohlášení o respektu k územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí. O zveřejnění prohlášení rozhodl podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) Hrad. Prohlášení kritizovali politici, univerzity či nevládní organizace

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dalajlama přijel do Prahy na konferenci Forum 2000. Soukromě se setkal s některými zákonodárci | Foto: Filip Jandourek

Dalajlama se v předchozích dnech účastnil mezinárodní konference Forum 2000 v Praze. Někteří čeští politici avizovali, že se s dalajlamou setkají, a čínské ministerstvo zahraničí si proto ještě předtím pozvalo českého velvyslance v Pekingu Bedřicha Kopeckého. Mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová řekla serveru Aktuálně.cz, že čínská strana velvyslance vyzvala, aby se oficiální představitelé Česka s dalajlamou nesešli, v opačném případě hrozila zhoršením vztahů s Českem.

Kopecký ale Peking upozornil na to, že dalajlamova cesta je soukromá, že Česko rozlišuje soukromý a oficiální program členů vlády a k soukromému programu se české ministerstvo zahraničí nevyjadřuje. Současně podle mluvčí ujistil čínskou stranu, že Česko nemění svou politiku jedné Číny.

S dalajlamou se mimo jiné setkal ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). V reakci na to pak prezident Miloš Zeman, premiér Sobotka a předsedové parlamentních komor vydali prohlášení, že by považovali za nešťastné, aby osobní aktivity některých českých politiků byly vnímány jako změna oficiální politiky Česka vůči Číně. Zároveň vyjádřili respekt k územní celistvosti Čínské lidové republiky, která dalajlamu označuje za separatistu bojujícího za nezávislost Tibetu.

Důležitost tibetské otázky

O zveřejnění prohlášení rozhodl Hrad, řekl dnes novinářům premiér. Podle něj ale neobsahuje nic nového proti stanoviskům předchozích vlád. "Na tom, že to bylo zveřejněno, nevidím vůbec nic špatného," uvedl. Podle serveru Česká justice by bez prohlášení hrozilo, že se neuskuteční jednání čínského premiéra s českým v listopadu v Rize

Ústavní činitelé mohou podle 15 českých nevládních organizací "servilitou" v úterním prohlášení znevážit českou zahraniční politiku. Přijetí dalajlamy podle organizací není důvodem pro zhoršení vztahů Česka s Čínou. "Agendy podpory lidských práv a zahraničního obchodu nejsou nikterak v rozporu," uvádí dnešní stanovisko, pod kterým jsou podepsány třeba Amnesty International, Asociace pro mezinárodní otázky, Centrum pro studium demokracie a kultury, CEVRO, Člověk v tísni či Forum 2000.

Reakce na Zemana a Sobotku: zákonodárci se sešli v Senátu s dalajlamou, VŠ vyvěsily tibetskou vlajku

Číst článek

Kriticky se k prohlášení ústavních činitelů vyjadřovali i někteří politici či univerzity. Ve středu se s dalajlamou sešlo na půdě Senátu 50 zákonodárců a místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek označil setkání za dobrou odpověď na prohlášení.

Pražští lidovci ve čtvrtek poděkovali ministru Hermanovi a dalším představitelům KDU-ČSL za to, že se sešli s dalajlamou. Hermana se zastal i ministr financí Andrej Babiš (ANO). Řekl, že ekonomické vztahy s Čínou nevidí jako mimořádně dobré, a některé firmy podle něj už litují spojenectví s Čínou. Prezident Zeman ale prohlásil v rozhovoru pro televizi Prima, že Babiš není správně informován. Čínské investice v Česku dosáhly podle Zemana 50 miliard korun. V březnu Hrad uváděl, že hodnota ekonomických dohod mezi českými a čínskými společnostmi, uzavřených tehdy v Praze, letos dosáhne 95 miliard.

Tibetské vlajky vyvěsili na radnicích i Starostové a nezávislí

Tibetskou vlajku vyvěsili ve středu a ve čtvrtek na svých radnicích a úřadech i Starostové a nezávislí (STAN). Stejně jako některé vysoké školy tak učinili v reakci na společné prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů, kteří se distancovali od setkání dalajlamy s některými politiky. Vlajky na radnicích, v jejichž čele jsou zástupci STAN, mají symbolizovat podporu uznávané duchovní autoritě, kterou dalajlama bezpochyby je, sdělil ČTK předseda STAN Petr Gazdík.

"Starostové a nezávislí vítají dalajlamu v naší zemi, v každé obci a každém městě. Je naším vítaným hostem, třebaže čtveřice nejvyšších ústavních představitelů naší země napíše bezpočet opakovaných servilních ujištění do Číny," uvedli Starostové.

Dalajlama přiletěl do Prahy. Nakonec se s ním setká ministr kultury Herman i šéf lidovců Bělobrádek

Číst článek

Prezident Miloš Zeman, předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD), předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) a předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) v reakci na schůzky politiků s dalajlamou vydali prohlášení, že by považovali za nešťastné, aby byla setkání politiků kýmkoli vnímána jako výraz změny oficiální politiky vzhledem k Číně. Vztahy Česka a Číny jsou podle nich velmi přínosné a užitečné a je v zájmu země je nadále intenzivně rozvíjet.

S tibetským duchovním vůdcem dalajlamou se sešli mimo jiné ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek a ministr Jiří Dienstbier (ČSSD). Prohlášení ústavních činitelů kritizovala zejména pravicová opozice a i v reakci na něj se ve středu s dalajlamou sešla přibližně padesátka poslanců a senátorů. Některé vysoké školy ve středu pět minut před polednem vyvěsily tibetskou vlajku.

Podle STAN nejvyšší ústavní představitelé ČR návštěvu dalajlamy "nepokrytě zpochybňují ujišťováním Čínské lidové republiky, že náš stát uznává politiku jedné Číny, jejíž představitelé přijímání dalajlamy ostře odsuzují". "Netušíme, jak může duchovní vůdce náboženského směru narušovat územní integritu Číny, zvláště poté, co se sám dobrovolně vzdal politické moci," uvedli Starostové. Podle nich by Česko nemělo opět nesmyslně začít ohýbat páteř, prožili jsme tak už mnoho desítek let, poznamenali.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme