Se štábem Trumpa jsme byli ve spojení, přiznalo Rusko. Američané kontakt dosud odmítali

Rusko bylo v průběhu prezidentské kampaně ve Spojených státech v kontaktu s republikánským kandidátem Donaldem Trumpem a nadále zůstává. Tým kolem republikánského kandidáta přitom jakoukoli vazbu popíral. Zástupci Moskvy se setkali i se štábem demokratky Hillary Clintonové, ale ten o spojení nestál. Agentuře Interfax to sdělil ruský náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Když Donald Trump vstupoval do boje o republikánskou kandidaturu, mnozí ho pokládali spíše za kuriozitu. Měsíce šikovné kampaně z něj vysochaly hlavního soupeře Hillary Clintonové a možného vítěze voleb. | Foto: Reuters

Štáb kolem Donalda Trumpa jakékoli vazby na Rusko dosud odmítal. Sergej Rjabkov, náměstek ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova, teď přiznal, že Moskva byla s Trumpovými lidmi v kontaktu.

„Byli jsme ve spojení po celou dobu kampaně a nadále jsme. Známe většinu lidí kolem Trumpa. Jsou to lidé, kteří pracovali na vysokých pozicích a o které je v USA veřejný zájem,“ sdělil Rjabkov agentuře Interfax.

Mluvčí ministerstva zahraničí Maria Zacharovová dodala, že demokratka Hillary Clintonová kontakt s ruskou stranou odmítla.

Podle moskevského zpravodaje britského deníku The Guardian Shauna Walkera je styk Ruska s prezidentskými kandidáty v USA běžnou záležitostí. Překvapilo ho ale, že Rjabkov teď o spojení s Trumpovou kampaní mluvil do médií, když bylo původně veřejně popíráno.

Svět reaguje na Trumpovo vítězství: Putin gratuluje a Evropa je v šoku

Číst článek

V USA vznikly teorie o tajném agentovi Ruska

Trump podle serveru Slate komunikoval s ruskou bankou, která má vazby na Kreml, a Mother Jones naopak psal o tom, že je republikánský kandidát Ruskem nasazeným agentem, s nímž Moskva spolupracuje minimálně pět let.

Vláda USA už v říjnu Moskvu obvinila z pokusů ovlivnit ve Spojených státech prezidentské volby, zatímco se Trump s ruským prezidentem Vladimirem Putinem navzájem veřejně chválili.

Rusové se proti nařčením následně ohradili s tím, že se Bílý dům s dosluhujícím prezidentem Barackem Obamou snaží odvést pozornost od vlastních problémů.

O vazbách Trumpa na Rusko psal i deník Washington Post. Mimo jiné o tom, že ruským investorům v minulosti prodával nemovitosti. Třeba jako v roce 2008 za 95 milionů dolarů domy na Palm Beach oligarchovi Dmitriji Rybolovlevovi.

Moskva pak v roce 2013 hostila Miss Universe, kterou Donald Trump tehdy spoluvlastnil. Za soutěž krásy měl od Rusů inkasovat 14 milionů dolarů.

Radek Šamša Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme