Šedí muži, kteří vystoupili ze stínu. Seznamte se s ‚dvojkami‘ amerických voleb

Mike Pence a Tim Kaine se v úterý večer utkali v první a jediné debatě kandidátů na viceprezidenta USA. Američané tak poprvé proti sobě viděli stát dva muže, kteří jinak skrývá stín hlavních soupeřů letošního volebního klání. Kdo jsou „dvojky“ Donalda Trumpa a Hillary Clintonové?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zkušení, ale nevýrazní. Tak mnozí hodnotí kandidáty na viceprezidenta USA. Na koláži republikán Mike Pence (vlevo) a demokrat Tim Kaine. | Foto: Fotobanka Profimedia

Dva kandidáti na post prezidenta Spojených států, Donald Trump a Hillary Clintonová, nemohou být rozdílnější, zdůrazňuje se často při letošních volbách. Už méně se pak mluví o tom, jak podobní si navzájem jsou jejich spolukandidáti Mike Pence a Tim Kaine.

Zkušení političtí matadoři

Republikán Pence i demokrat Kaine strávili poslední dekády zastupováním svých domovských států na půdě Kongresu i Senátu.

Viceprezidentští kandidáti se střetli ohledně výroků Trumpa. Republikán Pence se ho nezastal

Číst článek

Kaine, volební dvojka Clintonové, působí jako senátor za stát Virginie. Za sebou má bohatou kariéru v regionální politice - a jak rád upozorňuje volební tým demokratů, je jedním z pouhé třicítky Američanů, kteří během svého života zastávali pozice starosty, guvernéra i senátora.

Spolukandidát Donalda Trumpa Mike Pence je oproti tomu guvernérem státu Indiana, předtím svůj stát zastupoval ve Sněmovně reprezentantů. Zároveň patří k nejvýš postaveným členům Republikánské strany.

‚Safe choice‘ bez skandálů

Americká média oba muže po oznámení jejich nominace označila přívlastkem „safe choice“, tedy za bezpečnou a nepříliš překvapivou volbu. Na rozdíl od Clintonové a Trumpa nedoprovázel dosavadní život Kainea ani Pence téměř žádný skandál.

První debata prezidentských kandidátů Clintonové a Trumpa | Foto: Reuters

Oba jsou třicet let šťastně ženatí se svými manželkami, které se věnují školství. Oba mají tři děti, veřejně se hlásí ke křesťanství, podporují válečné veterány a jsou respektovanými členy svých stran. Zejména u Republikánské strany, kterou nominace Donalda Trumpa rozdělila na dvě poloviny je fakt, že si za svého spolukandidáta vybral uznávaného Pence, podle pozorovatelů velmi důležitý.

Třecí plochy

Donald Trump slibuje v příští debatě tvrdší výpady proti rivalce Hillary Clintonové

Číst článek

Rozdílné postoje zastávají Pence a Kaine například v otázce migrace. Kaine v projevu, ve kterém přijal nominaci Demokratické strany, popsal USA jako kulturně rozmanitou zemi, která může uspět, jenom pokud bude ke všem lidem přistupovat s láskou. K voličům zároveň opakovaně promlouvá španělsky a zdůrazňuje, že jsou všichni Američané.

Mike Pence se naopak veřejně postavil proti plánu amerického prezidenta Baracka Obamy přesídlit 10 tisíc syrských uprchlíků do Spojených států a s odkazem na bezpečnostní rizika odmítl jejich přítomnost na území státu Indiana. Podobně jako Trump zároveň zastává názor, že nelegální imigranti by měli zemi opustit. V roce 2014 žilo v USA přes 11 milionů nezákonných přistěhovalců, přičemž více než polovinu z nich tvořili příchozí z Mexika.

Relativní nenápadnost obou kandidátů spojená s výrazností Clintonové i Trumpa vede k tomu, že řada Američanů i amerických médií kandidátům na viceprezidenta nevěnuje tak velkou pozornost. Deník The New York Times předpokládá, že i během jejich vzájemné debaty se bude větší pozornost věnovat jejich spolukandidátům a jejich přešlapům než postojům samotného Pencea a Kainea.

Eva Mošpanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme