Severní Korea čelí novým sankcím. OSN výrazně omezí prodej jejího hlavního exportu - uhlí

Rada bezpečnosti OSN ve středu uvalila na Severní Koreu nové sankce. Reagovala tak na zářijový jaderný test, který Pchjongjang provedl. Byl už pátý v pořadí a z dosud provedených jaderných zkoušek největší. Cílem sankcí je snížit zemi roční příjmy z exportu o více než čtvrtinu, informovala agentura Reuters.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severní Korea obnovila výrobu plutonia (ilustrační foto vlajky KLDR) | Foto: Reuters

Patnáctičlenná Rada bezpečnosti jednomyslně přijala rezoluci, která předpokládá snížení exportu uhlí z KLDR asi o 60 procent. Zavádí k tomuto účelu strop prodeje 400,9 milionu dolarů (10,2 miliardy Kč) nebo 7,5 milionu tun; podle toho, co bude nižší. Uhlí je pro KLDR hlavním exportním artiklem. Rezoluce také zakazuje export mědi, niklu, stříbra a zinku, a také prodej soch ze Severní Koreje.

OSN uvalila sankce proti Severní Koreji v roce 2006 v důsledku jaderných a raketových testů. Sankce byly několikrát zpřísněny. Poslední jadernou zkoušku KLDR uskutečnila 9. září. Spojené státy a Čína, která je největším spojencem Pchjongjangu, jednaly více než dva měsíce o podobě nových sankcí, než návrh rezoluce předložily zbývajícím členům RB OSN.

Botox, Mamka, Tlusťoch, Brambůrek aneb Nejzajímavější přezdívky světových politiků

Číst článek

Zákazem severokorejského vývozu mědi, niklu, stříbra a zinku přijde Pchjongjang asi o 100 milionů dolarů ročně. Prodej soch, které směřují hlavně do afrických zemí, znamená snížení zisku v řádu desítek milionů dolarů, uvedli diplomaté.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme