Shromáždil jsem 300 tisíc podpisů pro prezidentskou kandidaturu, oznámil opoziční lídr Navalnyj

Ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj v úterý oznámil, že ve více než 40 regionech shromáždil přes 300 tisíc podpisů nutných k nominaci na prezidentského kandidáta. Informovala o tom agentura Interfax. Cílem Navalného je prý milion podpisů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj

Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj | Zdroj: Reuters

„V současné chvíli se na našem webu zaregistrovalo 335 782 lidí, kteří textovou zprávou potvrdili zájem podepsat petiční arch," řekl Navalnyj ve videu zveřejněném na jeho webových stránkách. Lidé navíc vyplnili dotazník, ve kterém uvedli místo svého bydliště, dodal Navalnyj.

Kandidát na prezidenta podle ruských zákonů potřebuje nejméně 300 tisíc podpisů od občanů, kteří jeho kandidaturu podpoří. Petici musí podepsat lidé z alespoň 40 regionů Ruska.

Dvojitý trest pro Navalného. Za nepovolenou demonstraci dostal 15 dní ve vězení a pokutu

Číst článek

Opoziční předák na konci března zorganizoval v několika ruských městech velké demonstrace proti korupci v nejvyšších patrech politiky. Policie ho pak zatkla na protivládním protestu v Moskvě. Soud ho následně odsoudil k pokutě 20 tisíc rublů (8700 korun) za organizování masových akcí a narušování veřejného pořádku. Za to, že při zatýkání na demonstraci kladl policii odpor, si navíc odseděl 15 dní ve vězení.

Ačkoliv Navalnyj už několikrát řekl, že se hodlá dosavadnímu prezidentovi Vladimiru Putinovi ve volbách postavit, jeho kandidatura je zatím nejistá. Podle ruských zákonů totiž pravomocné odsouzení, a to i podmíněné, možnost ucházet se o post prezidenta znemožňuje.

V únoru soud Navalného odsoudil k pěti letům podmíněně za korupci v lesnickém podniku Kirovles. Rozsudek není pravomocný, advokát Navalného se proti němu odvolal.

Nestátní sociologická agentura Levada-Centr na začátku dubna uvedla, že povědomí o opozičním předákovi Navalném se v poslední době mezi obyvateli Ruska zvýšilo. Pětapadesát procent dotázaných, což je vůbec nejvíce, zná jeho jméno. V prezidentských volbách by ho volilo 18 procent z nich.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme