Situace uprchlíků na švýcarsko-italské hranici je kritická. Ve městě Como spí i na perónech

Do Itálie v průběhu letošního roku přijelo na 140 tisíc běženců z Afriky. To je více než za loňský rok. Situace na některých místech je zoufalá. Na švýcarsko-italské hranici v městě Como jsou ubytovaní uprchlíci, kde se dá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Domě svatého Guanelly v italském městě Como pomáhají uprchlíkům, bez ohledu na jinou víru | Foto: Robert Mikoláš

Como je letovisko v podhůří Alp na břehu stejnojmenného jezera. Oblíbili si ho politici, hollywoodské hvězdy nebo dříve císařovna Sisi. Do Coma se ale teď stěhují uprchlíci a převaděči, kteří se za úplatu snaží převést utečence z Afriky přes hranice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situace uprchlíků v italském městě Como je zoufalá. Více si poslechněte v reportáži Roberta Mikoláše.

Lidé zde spí, kde se dá. Mnoho jich leží ve spacácích i na prvním nástupišti místního nádraží. Když vystupujete z vlaku, musíte se mezi nimi doslova proplést. Co nejrychleji se snaží prokličkovat ven také paní Eleonora. „Je to hodně těžké. Stále žiji s pocitem úzkosti, že se něco stane. Uprchlíků je moc a policie na všechno nestačí. A protože jsou hranice zavřené, tak jsou všichni migranti tady,“ říká čtyřiadvacetiletá zahradní architektka.

Je jednou z mála místních osob, které jsou ochotné poskytnout médiím rozhovor. Ostatní odmítavě kroutí hlavou a rychle odcházejí.

Provizorní tábor

Velmi rušno je však i před nádražím. Tam se nachází rozsáhlý park, který odděluje nádraží od centra města. Nyní je ale plný stanů, v nichž žijí stovky uprchlíků. Mladíci z Etiopie, Ghany a Nigérie hrají mezi stromy volejbal. Zdálky se zdá, že zde panuje idyla.

Křesťanští duchovní ve městě Como nabízejí útočiště uprchlíkům. Jiná víra není překážkou

Číst článek

Uprchlíci zde ale zůstat nechtějí a při první příležitosti chtějí pokračovat na sever. V Itálii se jim nelíbí, protože zde nemají ani bydlení, ani jídlo. Jejich vysněnou destinací je Německo, případně Holandsko, kde jim podle jejich slov bude lépe.

Někteří Italové uprchlíky vítají, jiní je chtějí poslat zpět

Na to je ale potřeba, aby Švýcarsko otevřelo hranice. Někteří se proto snaží hranice překročit nelegálně za pomoci převaděčů. Jeden mladý muž z Etiopie se o to pokusil už dvakrát, ale pokaždé ho zadrželi a vrátili zpět. Za jednu cestu ale převaděči zaplatil 150 euro. Proto je nyní bez peněz.

Odpor Italů vůči euru a Evropské unii roste. Důvodem jsou migranti a ekonomická situace

Číst článek

Někteří Italové se snaží uprchlíkům pomoci. Jedna starší žena přinesla uprchlíkům teplé kabáty. „Omlouvám se. Stydím se za to, že jsem Italka. Není to jejich chyba, že tady jsou. Doufám, že se to vyřeší, než začne zima,“ řekla se slzami v očích. Italové se snaží migrantům pomáhat, co to jen jde už několik let.

Na druhou stranu hlavně na severu země roste počet lidí, kteří prosazují vůči uprchlíkům radikální řešení. „Měli bychom je všechny poslat zpátky domů. Tady není práce ani pro nás, Italy, natož pro ně,“ říká paní Eleonora.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru