Skončí otcové rodin ve vězení? Turecko stáhlo zákon promíjející zneužívání nezletilých

Turecká vláda stáhla z projednávání v parlamentu zákon o manželství nezletilých. Podle normy se neměli trestat muži obvinění ze sexuálního zneužití dívek mladších 18 let, pokud se s nimi ožení. Vládnoucí strana AKP prezidenta Recepa Erdogana chce znění zákona konzultovat s opozicí a nevládními organizacemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký premiér Binali Yıldırım | Foto: Reuters

Turecká vláda stáhla z projednávání v parlamentu zákon o manželství nezletilých. Podle něj se neměli trestat muži obvinění ze sexuálního zneužití dívek mladších 18 let, pokud se s nimi ožení. Vládnoucí strana AKP premiéra Binaliho Yildirima chce znění zákona konzultovat s opozicí a nevládními organizacemi.

Proti zákonu se v Turecku zvedla vlna protestů. Jeho odpůrci upozorňovali, že by tak muži obvinění ze sexuálního zneužití nezletilých unikli trestu. Mezinárodní organizace poukazovaly na to, že tento krok nepřispěje k boji proti uzavírání manželství s dětmi. Turecký premiér Binali Yildirim ale argumentoval, že zákon měl zabránit tomu, aby dnešní otcové některých rodin končili ve vězení.

Právo neznají, děti mají

„Zákon se týká těch, kdo vstoupili do manželství jako nezletilí. Nevyznají se v právu, ale mají děti. A otec najednou musí do vězení a děti zůstanou samy s matkou. Víme o 3 tisících takových rodin. Tento zákon má jejich situaci řešit,“ zdůvodňoval zákon Yildrim.

Vládnoucí strana AKP návrh stáhla těsně před jeho 2. čtením v parlamentu. Chce pro něj hledat širší shodu ve společnosti.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme