Soudnímu verdiktu navzdory. Mayová ujišťovala lídry EU: Termín brexitu se nemění

Časový rámec britského odchodu z Evropské unie zůstává podle Londýna beze změny. Německou kancléřku Angelu Merkelovou a šéfa Evropské komise Jean Claude Junckera o tom ujistila britská premiérka Theresa Mayová .

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiérka Theresa Mayová | Foto: Kirsty Wigglesworth | Zdroj: ČTK

Premiérka věří, že Londýn uspěje s odvoláním u Nejvyššího soudu. Chce se tak bránit proti rozhodnutí vrchního soudu, který vládě zakázal aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy bez souhlasu parlamentu.

Evropská komise respektuje rozhodnutí londýnského vrchního soudu, podle kterého musí o spuštění Brexitu rozhodnout britský parlament. Předseda komise Jean-Claude Juncker o tom ujistil britskou premiérku Theresu Mayovou v teleonickém rozhovoru.

Britská premiérka bojuje za brexit. Požádá parlament o souhlas s aktivací článku 50

Číst článek

Pokud vláda s odvoláním neuspěje, bude muset parlamentu předložit návrh zákona o aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy. Teprve po jeho schválení pak bude moci zahájit s unií jednání o vystoupení z Evropské unie. Řada poslanců ale už avizovala, že navzdory rozhodnutí občanů v červnovém referendu takový zákon nepodpoří.

Podle mluvčí Evropské komise Miny Andreevové Juncker zdůraznil, že respektuje ústavní proces ve Spojeném království. Termín zahájení rozhovorů o odchodu Británie z unie je tak podle komise výhradně v rukou Londýna.

O tom, že by se mohl posunout, nechtěla mluvčí bruselské exekutivy spekulovat. Unijní diplomaté mluví v této souvislosti o nejistotě mezi členskými státy, co bude s takzvaným brexitem dál. Žádná panika v unii podle nich ale nevypukla.

Jiří Hošek, Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme