Španělská policie zatkla čtyři verbíře IS. 'Mláďata chalifátu' hledali i mezi 12letými dětmi

Španělská policie zadržela ve městě Ceuta čtyři verbíře takzvaného Islámského státu. Tři muži a jedna žena vyhledávali ve španělské enklávě na marockém pobřeží mladé lidi, které lákali k cestě do Sýrie nebo do Iráku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté ve Španělsku zadrželi čtyři verbíře takzvaného Islámského státu | Zdroj: Reuters

Policii se podařilo džihádistickou buňku odhalit pravděpodobně díky informacím, které vytěžila z už dříve zadržených džihádistů.

V únoru totiž v rukách policie skončili už tři lidé, kteří byli součástí sítě naháněčů. Policisté nejprve museli získat informace, jak síť funguje.

Přívrženci Islámského státu v Ceutě byli navíc dobře organizovaní - vytvořili si vlastní řeč pro komunikaci mezi sebou, měli přesné návody, jak postupovat, a měli v plánu budovat podobné verbířské buňky v jiných evropských zemích.

Španělský ministr vnitra Juan Ignacio Zoido ocenil zásah policie, protože rozbila buňku, která nejen lákala mladé lidi do řad bojovníků Islámského státu, ale také mohla kdykoli spáchat útok jinde ve světě.

Skupina se specializovala na verbování mladých lidí a dětí, které posílala do první linie jako bojovníky IS. Zadrženým verbířům šlo o mladistvé ve věku 12 až 17 let. Měla se z nich stát takzvaná „mláďata chalifátu". Vyhledávali je hlavně přes internet, sociální sítě a blogy.

Mladistvé naváděli, aby opustili zkažený západní styl života nebo nechodili do školy. Dívky přesvědčovali, aby nenosily dvoudílné plavky, oblékly si džiháb, netančily nebo nepily alkohol.

V Ceutě žije několik tisíc muslimů, většinou imigrantů z Maroka. Lidé, kteří neuspěli v cestě dál do Evropy, mohou být pro IS snadnou kořistí. Mezinárodní Centrum pro boj proti terorismu v Haagu odhaduje, že v řadách IS bojují asi 4 tisíce lidí ze zemí EU.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme