Spojené státy po náletu v Saná přehodnotí podporu koalice vedené Saúdskou Arábií

Spojené státy chtějí přehodnotit podporu Saúdské Arábie při konfliktu v Jemenu. Oznámila to Národní bezpečnostní rada prezidenta Baracka Obamy. Postoj představitelé změnili po sobotním náletu v Saná, při kterém zemřelo víc než 140 lidí a dalších nejméně 500 utrpělo zranění. Povstalci z útoku viní právě koalici vedenou Rijádem. Saudská Arábie to odmítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jemenské Saná se stalo cílem náletů | Foto: Reuters

Raketa v Saná zasáhla budovu, ve které se konal pohřeb otce ministra vnitra. Podle nejmenovaných vládních představitelů na místě zemřela řada bezpečnostních a vojenských činitelů šiítské povstalecké vlády.

„Tenhle nelidský čin porušuje všechny humanitární, mezinárodní i islámské normy. Mezinárodní společenství a OSN nesou zodpovědnost za pokračující válečné zločiny proti Jemenu," prohlásil úřadující ministr zdravotnictví povstalecké vlády Ghazi Ismail.

Sebevražedný útok na rekruty v Jemenu si vyžádal nejméně 60 mrtvých

Číst článek

Koalice ale vinu odmítla a oznámila, že je připravená připojit se k vyšetřování vedenému Spojenými státy.

Občanská válka v Jemenu začala na jaře roku 2014, když šíitští povstalci obsadili území na jihu a západě země. V minulém roce do bojů vstoupila právě takzvaná arabská koalice, která podporuje původní jemenskou vládu v exilu.

Podle Organizace spojených národů už v bojích v Jemenu zahynulo přes 10 tisíc lidí, většinou civilistů.

Jemenské Saná se stalo cílem náletů | Foto: Reuters

Matěj Štýs, Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme