Státní pohřeb pro exprezidenta Slovenska? Fico chce důstojné rozloučení s významným člověkem

Bude mít zesnulý slovenský exprezident Michal Kováč státní pohřeb? Vláda Roberta Fica o tom chce rozhodnout ještě dnes. Podle premiéra musí být pohřeb důstojným rozloučením s významným člověkem. Kováč zemřel ve středu večer na selhání srdce, od minulého týdne byl 86letý politik v nemocnici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský exprezident Michal Kováč | Zdroj: ČTK

Někdejší spolupracovník prvního prezidenta samostatného Slovenska Pavol Demeš připomněl Kováčův význam při budování demokratického státu.

„Michal Kováč se podle mě zapíše do dějin nejen jako první slovenský prezident, ale i jako člověk, který sehrál klíčovou roli v budování nového moderního státu, který se díky jeho velkému úsilí propracoval podobně jako Česká republika do první ligy zemí, které vstoupily do Evropské unie,“ řekl Demeš.

Současný slovenský prezident Andrej Kiska vzdal čest památce Michala Kováče a poznamenal, že stát vedl ve složitém období.

„Pan Michal Kováč byl prezidentem ve složitém období let 1993 – 1998, kdy se sváděl bezohledný a doslova surový zápas o vnitřní charakter a budoucnost Slovenské republiky na mapě Evropy a světa. Pan prezident Kováč v tomto zápase obstál,“ napsal Kiska.

Český prezident Miloš Zeman ve čtvrtek Kiskovi kondoloval. „Byl nejen moudrým mužem a státníkem, ale především prokázal nesmírné množství odvahy. Dokázal čelit tvrdým osobním útokům, nevolil si snadnější cestu a nevzdával se," napsal Zeman.

Kováče český prezident označil za významnou osobnost a blízkého přítele Čechů. „Domnívám se, že dnešní Evropě chybí osobnosti jeho formátu. Velmi bych si proto přál, aby se pan prezident stal vzorem pro mladou generaci, a věřím, že jeho odkaz bude nadále přežívat v srdcích slovenských občanů," poznamenal Zeman v kondolenci.

Smutek nad úmrtím bývalého prezidenta vyjádřili český premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD. Jménem vlády vyjádřil hlubokou lítost nad Kováčovým úmrtím a kondoloval slovenskému premiérovi Robertu Ficovi, slovenským občanům a Kováčově rodině.

„Byl státníkem, který na počátku slovenské samostatnosti zasvětil prakticky celé své prezidentství boji za rozvoj demokracie a svobody, včetně fungování moderního slovenského státu," napsal předseda české vlády.

Slovenský exprezident Michal Kováč | Foto: ČTK

Michal Kováč se narodil v roce 1930 ve východoslovenské obci Ľubiša. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Bratislavě. Do vysoké politiky vstoupil Kováč v prosinci 1989, kdy byl jmenován ministrem financí slovenské vlády.

Zemřel slovenský exprezident Michal Kováč. Vedl zemi ve složité době, napsal Kiska

Číst článek

Kováčův prezidentský mandát v letech 1993 až 1998 poznamenaly spory s tehdejším premiérem Vladimírem Mečiarem. Odmítl například jmenovat do čela některých státních orgánů lidi navržené Mečiarem. Parlament zase v rozporu s ústavou vyslovil hlavě státu nedůvěru.

V roce 1995 byl unesen Kováčův syn. Z činu byla podezřelá slovenská tajná služba, ale Mečiar vyšetření případu zabránil vyhlášením amnestie. Po Kováčově odchodu z prezidentského úřadu totiž dočasně vykonával pravomoci hlavy státu.

Slovenský exprezident Michal Kováč s bývalým prezidentem Václavem Havlem | Foto: Reuters

Linda Nagyová, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme