Steinová se odvolala proti milionové kauci. Trvá na přepočítání hlasů ve třech amerických státech

Neúspěšná kandidátka americké Strany zelených Jill Steinová nevzdává snahu o přepočet hlasů z nedávných prezidentských voleb ve státě Pensylvánie ani poté, co jí tamní soud nařídil složení kauce milion dolarů. Steinová se hodlá odvolat k federálnímu soudu. Informovala o tom agentura Reuters. Pokud by u soudu neuspěla a v Pensylvánii se přepočítávat hlasy nebudou, definitivně se tak potvrdí, že americkým prezidentem bude Donald Trump.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jill Steinová | Zdroj: ČTK

Steinová požádala o přepočítávání hlasů ve třech amerických státech Michiganu, Pensylvánii a Wisconsinu, kde těsně vyhrál Trump před demokratickou kandidátkou Hillary Clintonovou. Pro zvrácení celostátního výsledku voleb by ale muselo přepočítávání ukázat, že ve všech třech těchto státech vyhrála Clintonová. Steinová tvrdí, že hlasování mohlo být zmanipulované.

Miliony za výsledky

"Žadatelé jsou řadoví občané, kteří disponují běžnými finančními prostředky. Nemohou si dovolit složit kauci ve výši jednoho milionu dolarů, jak požaduje do pondělních 17:00 místního času soud," uvedl právní zástupce Steinové a jejích stoupenců v soudních záznamech.

Trump tvrdí, že miliony lidí ve volbách hlasovaly nelegálně a média o tom mlčí

Číst článek

"Je to zvláštní, že musíme překonávat takové byrokratické překážky a shromažďovat miliony dolarů, abychom mohli věřit volebním výsledkům," napsala na twitteru Steinová, které se zatím podařilo na příslušné kauce shromáždit celkem šest milionů dolarů.

Podle právního zástupce se ukázalo, že státní soudní systém je špatně vybaven k řešení tohoto problému. "Musíme proto požádat o rozhodnutí federální soud," uvedl Jonathan Abady. Odvolání bude podle něj podáno v pondělí.

7 věcí, které byste měli vědět o amerických prezidentských volbách

Číst článek

Ve zmíněných třech státech Trump těsně porazil svou demokratickou soupeřku Clintonovou, což pro něj znamenalo zisk takzvaných volitelů z Michiganu, Pensylvánie i Wisconsinu. V rámci celých USA se republikánskému kandidátovi podařilo shromáždit 306 z 538 volitelů, tedy dostatečnou většinu pro to, aby mohl usednout do prezidentského křesla. Sbor volitelů, jehož hlasování kopíruje výsledky listopadových prezidentských voleb v jednotlivých amerických státech, potvrdí nového prezidenta 19. prosince.

Zvrat ve výsledku po přepočtech se neočekává. Pokud by ale revize přece jen ukázala, že ve skutečnosti ve všech třech státech vyhrála Clintonová, přišel by Trump o 46 volitelů a do Bílého domu by se tak dostala demokratická kandidátka. Steinová ve volbách neuspěla: celostátně má méně než jedno procento hlasů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme