Štěpení republikánské strany: od Trumpa se distancoval nejvlivnější politik strany Ryan

Republikánský kandidát Donald Trump dál štěpí svou vlastní stranu. Nejnověji se od něj distancoval nejvlivnější politik strany, předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan. Příznivci Donalda Trumpa ho za to kritizují. Komentátoři ve Spojených státech zase vysvětlují gesto Ryana tak, že de facto přiznal porážku republikánské strany v boji o prezidentské křeslo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paul Ryan nebude dál republikánského kandidáta bránit. Chce se soustředit na volby do Kongresu | Zdroj: Reuters

Paul Ryan oznámil, že Donalda Trumpa po skandálu kolem nahrávky s obscénními výroky o ženách nebude dál bránit. Namísto toho se chce soustředit na to, aby republikánská strana udržela převahu v Kongresu.

Donaldu Trumpovi ale podporu jako takovou neodřekl, jak k němu přistupuje, je ovšem zjevné. Hned po propuknutí skandálu mimo jiné zrušil pro Trumpa pozvání na jeden ze svých meetingů ve Wisconsinu.

Už tak hluboká krize

Postoj předsedy Sněmovny reprezentantů Ryana prohlubuje už tak hlubokou krizi v řadách republikánské strany. Mnoho republikánů s ním nesouhlasí a mají za to, že by měl se stranickým kandidátem držet a podporovat ho těsně před volbou.

Trumpova poradkyně pro ČRo: Jeho prohlášení jsou nechutná, ale odvracet se od něj je chyba

Číst článek

V jiné části strany sílí zase obavy jednak z toho, co říká a dělá Donald Trump, ale i z toho, že by se skandály mohly množit a to by se mohlo podepsat právě na volbách do Kongresu.

Momentálně republikáni mají pod kontrolou obě komory. Někteří zákonodárci, kteří usilují o znovuzvolení v regionech, kde podpora klouže a mohla by se zhoupnout na stranu demokratů, se ale obávají, že převaha strany nemusí vydržet. Právě tomu chce Ryan zabránit.

Po druhé debatě prezidentských kandidátů a rozporech v řadách republikánů mnoho expertů nadále tvrdí, že je možné, že se strana rozštěpí.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme