Svět podpoří pokračování obnovy Afghánistánu. Slíbí mu další finanční pomoc

Politicky a finančně podpořit reformní snahy kábulské vlády. S tímto cílem přijíždějí ve středu do Bruselu představitelé zhruba stovky států a organizací na mezinárodní konferenci o Afghánistánu. Středoasijská země se vzpamatovává z dlouholetého konfliktu a i přes pokrok v mnoha oblastech dál zůstává závislá na zahraniční pomoci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský voják v Afghánistánu | Foto: flickr.com, CC BY-NC 2.0, Defence Images

Organizátoři konference chtějí na příští roky získat pro Afghánistán od mezinárodních dárců přes 400 miliard korun.

Českou republiku bude v Bruselu zastupovat náměstek ministra zahraničí Václav Kolaja a veze s sebou příslib pomoci až 60 milionů korun ročně.

Kromě něj se konference zúčastní předseda Evropské rady Donald Tusk, afghánský prezident Ašraf Ghaní nebo generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Do Afghánistánu se před časem vrátila Al-Káida a připojila se k džihádu Islámského státu a Talibanu. Všechny tři hlavní islamistické teroristické skupiny na světě se teď nacházejí na jediném bojišti a vtahují Západ zpět do krvavého konfliktu, z kterého se snažil vymanit. Letos přitom proběhlo páté výročí zabití Usámy bin Ládina a uplynulo také patnáct let od chvíle, kdy prezident George Bush po útocích z jedenáctého září vyhlásil válku terorismu.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme