Švýcaři jaderné elektrárny nevypnou, návrh zelených v referendu odmítli

Obyvatelé Švýcarska ve všelidovém hlasování odmítli iniciativu zelených, kteří chtěli zkrátit životnost pěti jaderných elektráren v zemi na nejvýše 45 let a zároveň zakázat výstavbu nových. Pokud by voliči návrh v referendu schválili, museli by se tři z celkových pěti elektráren zavřít už příští rok, čtvrtá v roce 2024 a poslední v roce 2029. Uvedená pětice momentálně vyrábí skoro polovinu švýcarské elektřiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odpůrci jaderné energie sledují v Bernu průběžné výsledky referenda o ukončení provozu švýcarských jaderných elektráren | Zdroj: Reuters

Ke schválení iniciativy, kterou kromě Švýcarské strany zelených a části levice podporovala také různá ekologická hnutí, byla podle švýcarských zákonů o referendu nutná nejen většina všech hlasujících voličů (Volksmehr), ale i schválení „kantonální většinou“ (Ständemehr), přičemž z 26 kantonů má 20 celý hlas a šest disponuje hlasem polovičním.

Zastaví Švýcarsko své jaderné elektrárny? Lidé rozhodují v referendu

Číst článek

Krátce po poledni bylo jasné, že iniciativu odmítli lidé v 11 kantonech a v jednom bývalém „polokantonu“, a iniciativa tak již nemůže získat „kantonální většinu“. Podle předběžných výsledků návrh navíc odmítla většina všech hlasujících, zřejmě až 55 procent. Průzkumy před referendem přitom předpovídaly velmi těsný výsledek.

Stejně jako u mnoha jiných referend se projevily i rozdílné názory obyvatel různých částí země. Zatímco ve frankofonních kantonech na západě iniciativa uspěla, v německojazyčných ztroskotala. V kantonu Schwyz v centru Švýcarska se proti návrhu vyslovilo dokonce 68 procent voličů, největší podporu naopak získal podle předběžných výsledku v kantonu Ženeva, kde ho podpořilo 58 procent hlasujících.

Švýcarští zelení referendum prosazovali od zničení japonské jaderné elektrárny Fukušima vlnou cunami v březnu 2011 s argumentem, že stárnoucí elektrárny přestávají být bezpečné.

Konec přirozené životnosti

V reakci na Fukušimu švýcarské úřady ohlásily záměr jaderné elektrárny postupně odstavit. Vláda a průmysl argumentují, že rychlý odchod od jádra by mohl zvýšit závislost na fosilních palivech a také způsobit výpadky.

Vláda má plán odstavit jaderné elektrárny „na konci jejich přirozené životnosti“. To je však pro odpůrce jaderné energie příliš vágní pojem, umožňující provozovat reaktory teoreticky donekonečna.

Zelení proto před čtyřmi lety začali se sběrem 100 tisíc podpisů, což je podmínka pro uspořádání lidového hlasování na celostátní úrovni.

Nejstarší jaderné elektrárny na světě

V hustě osídleném 8milionovém Švýcarsku není žádná z pěti stávajících jaderných elektráren vzdálena více než než 70 kilometrů od městských center. Vzhledem ke znepokojení veřejnosti nebyla v zemi nová jaderná elektrárna postavena od roku 1984.

Švýcarsko má od uzavření elektrárny v britském Oldbury nejstarší jaderné elektrárny na světě. Beznau I začala dodávat elektřinu do sítě již v roce 1969, Beznau II a Mühleberg v roce 1972. O sedm let později následoval Gösgen a v 80. letech se přidala poslední elektrárna Leibstadt.

Současná vláda už oznámila, že se chystá příští rok předložit voličům v referendu návrh na postupné utlumování činnosti všech jaderných elektráren v zemi. Poslední z nich by se podle něj měla uzavřít v roce 2050.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme