Tajemný ‚anděl pomsty‘ postřílel lupiče v autobusu. Hrdina, nebo zločinec? ptá se Mexiko

Ze zadního sedadla autobusu sledoval, jak čtveřice gangsterů surově okrádá cestující. Pak vstal, přesně mířenými ranami lupiče postřílel a vrátil okradeným jejich věci, načež vystoupil a zmizel v ranní tmě. Ještě předtím však zavázal přítomné mlčenlivostí. Identita „anděla pomsty“ tak zůstává tajemstvím – navzdory tomu, že jeho příběh strhl celé Mexiko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mexičtí policisté u těl lupičů, které zastřelil záhadný cestující. | Foto: Fotobanka Profimedia

Byl poslední říjnový den krátce před rozbřeskem, když do autobusu na trase San Mateo Atenco – Mexico City nastoupili čtyři muži. Zprvu vypadali jako běžní cestující, mezi které se v poklidu vmísili. Jenže po několika minutách prudce vstali se zbraněmi v rukách.

Čtyři muži, čtyři kulky

Zatímco vůdce ozbrojené čtveřice držel v šachu řidiče, jeho komplici obcházeli pasažéry a okrádali je o cennosti. Jeden z cestujících se pokusil vzdorovat, ale lupiči ho nožem přinutili zmlknout. Ukradenými věcmi plnili dva batohy, dokud neobešli celý autobus.

Hlava skupiny se mezitím po telefonu domlouvala s ostatními členy gangu, kteří vyčkávali v asi tři kilometry vzdálené zatáčce, pověstné jako místo častých přepadení. Na dohled od ní se zloději vydali uličkou zpátky k řidiči.

V tu chvíli se ze zadního sedadla zvedl muž, který všemu dosud tiše přihlížel, vytáhl revolver a čtyřikrát za sebou vystřelil. První kulka zasáhla vůdce gangsterů, kterému skrz levou lopatku roztrhla tepnu, další tři se zavrtaly do zbylé trojice. Zranění lupiči se v panice tlačili do dveří ve snaze uniknout, a když autobus zabrzdil a rozevřel dveře, prodrali se přes tělo padlého kolegy ven a dali se na útěk. V patách však měli pronásledovatele, který je rychle dostihl a jednoho po druhém zastřelil.

Dostal červenou kartu, zabil rozhodčího. V Mexiku pátrají po amatérském fotbalistovi

Číst článek

Pak se vrátil do autobusu, kde ohromeným cestujícím rozdal jejich zcizený majetek a s prosbou, aby ho nikdo z přítomných neprozradil, zmizel ve tmě u silnice.

‚Neprozraďte mě‘

Autobus se znovu rozjel a bez dalších pohrom dovezl svou posádku až do cílové stanice. Slib, který cestující svému zachránci dali, dodrželi – popsali, co se to ráno stalo, ale o vzhledu samozvaného popravčího mlčeli i tehdy, kdy na veřejnost pronikla zpráva, že se u nechvalně proslulé zatáčky našla čtyři těla. Úřady mrtvé identifikovaly jako Victora Martíneze Gómeze, Artura Martíneze Hernándeze, Jorge Artura García Lópeze a Gustava Gil Garcíu, bratrance s pestrým trestním rejstříkem asi třiceti loupežných přepadení.

Organizovaným zločinem sužované Mexiko příběhu tajemného mstitele okamžitě podlehlo, líčí El País, který o případu informoval. Jsou tací, kteří jeho čin odsuzují a dovolávají se zákona, jiní však namítají, že zákon v boji s gangy prohrává a jedinou účinnou obranou je vzít věci do vlastních rukou. Někteří střelce z autobusu dokonce velebí jako „anděla pomsty“ a jeho nekompromisnímu zásahu tleskají.

Úřady mezitím dál pátrají po identitě záhadného muže. Preciznost jeho protiúderu vede bezpečnostní experty k tomu, že ho pokládají za člena bezpečnostních jednotek, který se zákonnými postupy už ztratil trpělivost. Nebyl by první: 17. srpna se podobně zachoval voják, který zabil dva autobusové lupiče na cestě z města Naucalpan de Juaréz.

Tam, kde selhává vláda

Ozbrojená přepadení hromadné dopravy mají mexické gangy v oblibě. Jen v loňském roce, připomíná El País, jim za oběť padlo přes 7300 autobusů a samotné údolí Toluca, kde zakročil „anděl pomsty“, jich má za sebou přibližně 600. Spolu s kriminalitou přitom přibývá také lidových mstitelů.

„Vláda se radikálně zřekla (činu…) a státy se schovávají za výmluvou, že tohle je federální problém,“ řekl listu analytik a někdejší člen mexických tajných služeb Alejandro Hope. „Lidé se cítí bezmocně a už je nebaví připadat si jako oběť. Když chybí autorita, budí u nich takový mstitel sympatie, protože je (konečně) někdo brání.“

mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme