Teroristická organizace ETA chce odevzdat své zbraně. Španělský premiér požaduje její rozpuštění

Baskická teroristická organizace ETA se chce definitivně zbavit zbraní. Dojít by k tomu mělo 8. dubna. Francouzským médiím plán tlumočili zástupci blízcí teroristické skupině. Ve Španělsku přijímají dobrovolné odzbrojení ETA pozitivně, většina politiků ale vyzývá i ke konečnému rozpuštění organizace.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pistole, munice, náboje, nábojnice, zbraně, násilí, kriminalita

Pistole, munice, náboje, nábojnice, zbraně, násilí, kriminalita | Foto: Anna Jadrná | Zdroj: Český rozhlas

Organizace ETA sice oznámila definitivní konec násilí už před více než pěti lety, zbraně ale teroristé stále neodevzdali.

Španělské bezpečnostní složky uvádějí, že členové ETA vlastní stále přibližně 280 kusů různých zbraní. Schované jsou na francouzském a španělském území v neznámých podzemních úkrytech, které by v nejbližších týdnech měli separatisté z organizace ETA prozradit.

Španělský premiér Mariano Rajoy vyhlásil, že je načase aby ETA nejen odevzdala zbraně, ale aby se i definitivně rozpustila jako organizace.

ETA vedla od počátku šedesátých let ozbrojený boj za nezávislý stát Basků, který si vyžádal na 830 obětí. V roce 2011 oznámila, že zastavuje s konečnou platností ozbrojený boj a vyzývá vládu Španělska a Francie k zahájení přímého dialogu.

Španělský premiér Mariano Rajoy | Foto: Reuters

Dříve odmítala kromě svého odzbrojení také rozpuštění organizace, jak požadují Madrid a Paříž.

Operační schopnosti ETA se v posledních letech v důsledku policejních akcí a ztráty podpory v baskické společnosti výrazně snížila. Většina členů organizace, kterou Francie a Španělsko považují za teroristickou, je za mřížemi. Jen dvacítce z hledaných představitelů ETA se podle bezpečnostních sil obou zemí ještě daří někde ukrývat.

ČTK, Ľubica Zlochová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme