Tisíce Koptů vyrazily na velikonoční pouť do Jeruzaléma, zákazu církve navzdory

Tisíce koptských poutníků z Egypta se vypravily na Velikonoce do Jeruzaléma. Nerespektují tak nařízení své církve, které věřícím cesty do Izraele zakazuje. Zákaz má být vyjádřením solidarity s palestinskou a arabskou věcí. Koptská církev také letos zrušila velikonoční oslavy přímo v Egyptě. Křesťané se prý nemůžou radovat pouhý týden od útoků na kostely v Alexandrii a Tantě. Zahynulo při nich bezmála padesát lidí.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egyptští koptští poutníci v Jeruzalémě

Egyptští koptští poutníci v Jeruzalémě | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Namísto obvyklého malého letadla je tentokrát na přímé lince Káhira - Tel Aviv nasazený obrovský airbus. Je totiž poutní sezóna a letadlo je plné egyptských křesťanů. Oblečení prozrazuje vesnický původ mnohých z cestujících a chování zase to, že v letadle sedí poprvé v životě. Ještě než vzlétneme, začínají zpívat modlitby a kabina se rázem mění v koptský kostel. Kadidlo naštěstí pálit nezkoušejí.

O pár dní později potkávám své spolucestující před chrámem Božího hrobu v Jeruzalémě. „Nádherný zájezd. Jsem tady poprvé," pochvaluje si Abú Korollos a prozrazuje mi, že žije v Káhiře v chudinské čtvrti sběračů odpadků. „Egyptská média nám pořád říkají, jak je to v Izraeli strašné, jak izraelští vojáci na každého střílí. Nic takového jsem tu ale neviděl. Naše média lžou. Když to pak vidíte na vlastní oči, pochopíte, jaká je to mediální lež," odhaluje Abú Korollos až vypjatý protiizraelský tón egyptských sdělovacích prostředků. Křesťané jsou jediní Egypťané, kteří do Izraele jako turisté jezdí.

 

Egyptští koptští poutníci v Jeruzalémě | Foto: Štěpán Macháček

Na kamenné lavici tu odpočívají také dva pánové v tradičních egyptských galabíjích, tedy dlouhých košilích až po kotníky a s bílým turbanem na hlavě. Jsou to kamarádi ze Sohágu v Horním Egyptě. „Moc jsem se sem těšil. Jsme tu na osm dní. Od neděle do neděle. Je to dost drahé, ale jsem rád," říká Kamál, který očividně není z bohatých poměrů. Na cestu do Svaté země jednou za život si ale egyptští křesťané dokážou našetřit. „Už jsme se byli podívat na všech poutních místech tady v Jeruzalémě, byli jsme i hrobu Panny Marie, jeli jsme do Jericha. A zítra nás čeká Tiberias. Každý den něco," líčí Kamál program zájezdu.

Egyptští koptští poutníci v Jeruzalémě | Foto: Štěpán Macháček

Koptská církev přitom cesty svých věřících do Jeruzaléma a do Izraele obecně zakazuje. Důvodem je solidarita s muslimskými spoluobčany, kteří návštěvy Izraele bojkotují na protest proti okupaci posvátných mešit na Chrámové hoře. Tisíce egyptských křesťanů ale tento zákon evidentně porušují a jejich počet roste. „Ten zákon pořád platí, církev ho nezrušila. My ale nemůžeme lidem bránit. Kostel je místem modlitby a my nemůžeme zavřít dveře a říct lidem, že je pro ně vstup zakázaný," přiznává Abúná Antonios, kněz koptského patriarchátu v Jeruzalémě.

Abúná Antonios, kněz koptského patriarchátu v Jeruzalémě s autorem reportáže | Foto: Štěpán Macháček

Egypťany navíc povzbudila nedávná návštěva samotné hlavy církve: „Papež Tavadros přijel do Jeruzaléma na pohřeb našeho zdejšího představeného, otce Abraháma. No a lidé si řekli, že když se přijel sám papež, tak že zákaz skončil," dodává koptský kněz Abúná Antonios.

Egyptští koptští poutníci v Jeruzalémě | Foto: Štěpán Macháček

Koptský kostel v komplexu chrámu Božího hrobu v Jeruzalémě | Foto: Štěpán Macháček

Egyptští koptští poutníci v Jeruzalémě | Foto: Štěpán Macháček

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme