Tisíce lidí v USA opět protestovaly proti Trumpovi. Ten vyzval Američany ke klidu

Tisíce lidí vyšly v neděli večer opět do ulic měst po celých Spojených státech k další sérii protestů proti nově zvolenému prezidentu Donaldu Trumpovi. Několik policistů bylo zraněno při zásazích proti odpůrcům obávajícím se možného ohrožení svých občanských práv či potlačování práv menšin spojených s nadcházející Trumpovou vládou. Několik desítek lidí bylo zadrženo, zatímco budoucí prezident vyzval Američany ke klidu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisíce lidí v USA opět protestovaly proti Trumpovi | Zdroj: Reuters

Největší demonstrace proběhly podle agentury Reuters v New Yorku a San Francisku, kde vyrazilo do ulic několik tisíc lidí. „Řekněme to nahlas, řekněme to jasně, imigranty u nás uvítáme krásně," skandovali lidé pochodující podél Trumpova mrakodrapu na Manhattanu.

Demonstranti zde i v dalších městech varovali, že Trump může být hrozbou pro jejich občanská a lidská práva. Obdobné protesty probíhají v USA již od středy, kdy miliardář známý protipřistěhovaleckou rétorikou nečekaně vyhrál volby.

Zadržení v Portlandu

Při několika nedělních střetech utrpěli zranění policisté, žádná z nich podle médií nebyla vážná. V poutech skončily desítky lidí, nejvíce v oregonském Portlandu, kde bylo zadrženo 71 demonstrantů.

Trump se k protestujícím poprvé obrátil jinak než prostřednictvím twitteru, když je ve svém prvním povolebním televizním rozhovoru vyzval na stanici CBS, aby se neobávali zásahů do svých práv.

„Nemějte strach, naši zemi se nám podaří uzdravit," prohlásil Trump, který odsoudil agresi vůči příslušníkům menšin, k níž po jeho zvolení údajně dochází, a vyzval k jejímu ukončení.

Tisíce lidí v USA opět protestovaly proti Trumpovi | Foto: Reuters

Tisíce lidí v USA opět protestovaly proti Trumpovi | Foto: Reuters

Tisíce lidí v USA opět protestovaly proti Trumpovi | Foto: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme