Trump chce zlepšit vztahy s Čínou. Plánuje i návštěvu, řekl americký ministr zahraničí

Americký prezident Donald Trump se těší na zlepšení porozumění s Čínou. Rád by také tuto velmoc navštívil. Čínskému prezidentovi to v neděli na návštěvě Pekingu řekl americký ministr zahraničí Rex Tillerson. Nejvyšší čínský představitel Si Ťin-Pching při jednání uvedl, že od spolupráce s Trumpem očekává nové konstruktivní bilaterální vztahy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson (vlevo) a čínský prezident Si Ťin-Pching | Zdroj: Reuters

Čína a Spojené státy už podle agentury Nová Čína připravují schůzku amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho protějšku Si Ťin-Pchinga. Ani přibližný termín vrcholného setkání ale zatím není znám.

Agentura Reuters poznamenala, že problémy mezi Pekingem a Washingtonem jako podezírání Číny, že stojí za jaderným programem KLDR nebo naopak nelibost Číny nad přístupem Spojených států k sebeurčení Tchaj-wanu, byly při schůzce čínského prezidenta se šéfem americké diplomacie odsunuty stranou. Přinejmenším před novináři.

Si Ťin-Pching podle sdělení čínského ministerstva zahraničí ocenil velkou snahu Tillersona dosáhnout hladkého přechodu do nové éry vztahů obou států. „Řekl jste, že čínsko-americké vztahy mohou být jen přátelské. Jsem vám za to vděčný," ocenil Tillersona.

Čínský prezident Si Ťin-Pching (vlevo) a americký ministr zahraničí Rex Tillerson | Foto: Reuters

Čínský prezident už s Trumpem několikrát telefonicky hovořil, což při rozhovoru s Tillersonem připomněl. „Oba věříme, že spolupráce Číny s USA bude od nynějška směr, jímž se budeme chtít ubírat. Oba očekáváme novou éru konstruktivního rozvoje," řekl k tomu podle informací čínské strany.

Budeme respektovat politiku jedné Číny, slíbil Trump Si Ťin-pchingovi

Číst článek

„Společné zájmy Číny a Spojených států zdaleka převažují nad rozdíly a spolupráce je jedinou správnou volbou pro nás oba," zdůraznil nejvyšší čínský představitel. Obě země podle něj musejí posílit koordinaci v citlivých regionálních otázkách, vzájemně respektovat své hlavní zájmy, brát zřetel na velká znepokojení a chránit stabilitu.

Tillerson podle striktně diplomaticky formulovaného sdělení čínského ministerstva zahraničí na druhé straně uvedl, že Donald Trump velmi oceňuje svou dosavadní komunikaci se Si Ťin-Pchingem a těší se na jejich setkání.

„Víme, že dalším dialogem dosáhneme většího vzájemného porozumění, které povede k posílení vztahů USA a Číny a nastaví tón pro naše budoucí vztahy a spolupráci," řekl rovněž americký ministr zahraničí.

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson (vlevo) a čínský prezident Si Ťin-Pching | Foto: Reuters

Nedělním jednáním s čínským prezidentem ukončil šéf americké diplomacie svou první návštěvu Číny od svého únorového nástupu do funkce. Kromě jiného měl jednat o kontroverzním severokorejském jaderném a raketovém programu. Mluvilo se zřejmě také o americko-čínských obchodních vztazích nebo o sporné snaze Pekingu převzít kontrolu nad Jihočínským mořem.

Tillerson po sobotním jednání se svým čínském protějškem prohlásil, že se s Wang I shodli na společném úsilí přimět severokorejskou vládu, aby změnila své dosavadní zaměření na realizaci jaderných a raketových programů.

Severní Korea otestovala nový raketový motor. Zkoušce přihlížel i vůdce Kim Čong-un

Číst článek

Wang, který ocenil rozhovor s Tillersonem, podle Reuters ale poznamenal, že k vyřešení problému kolem Severní Koreje musí být použity výhradně diplomatické prostředky.

V pátek Tillerson v Soulu pohrozil preventivní vojenskou akcí Spojených států proti Severní Koreji v případě, že by pocit ohrožení její zbrojní aktivitou dosáhl úrovně, že by bylo nutné jednat.

Podle agentury AP to, že Tillerson nevylučuje případný americký vojenský zásah, je pro Peking znepokojující. Může se o to více obávat kolapsu severokorejského režimu a přívalu severokorejských uprchlíků do Číny.

Čínský policista hlídá letadlo amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona, které přistálo v Pekingu | Foto: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme