Trump mluvil s prezidentkou Tchaj-wanu, Čína už podala protest

Nově zvolený americký prezident Donald Trump v pátek telefonicky mluvil s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen. Šlo o první takový prezidentský kontakt od roku 1979. Čínské ministerstvo zahraničí už proti tomu protestovalo a vyzvalo USA k pokračování v politice jedné Číny. Podle Bílého domu, v jehož čele stojí až do 20. ledna Barack Obama, ale telefonát nic nemění na postoji Spojených států.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nastupující americký prezident Donald Trump mluvil s Cchaj Jing-wen, prezidentkou Tchaj-wanu | Foto: ČTK/AP

Telefonát mezi Donaldem Trumpem a a tchajwanskou prezidentkou potvrdila mluvčí nastupujícího amerického prezidenta Hope Hicksová. Podle ní oba státníci konstatovali, že mezi Tchaj-wanem a USA existují blízké hospodářské, politické a bezpečnostní vztahy.

Trump později na twitteru zdůraznil, že iniciativa vzešla od Cchaj Jing-wen. „Prezidentka Tchaj-wanu mi zatelefonovala, aby mi blahopřála k získání prezidentského úřadu. Děkuji!" napsal Trump na sociální síti. Cchaj na to vzápětí reagovala s tím, že obě strany se na kontaktu předem domluvily.

Čínské ministerstvo zahraničí ale záhy oznámilo, že kvůli telefonátu podalo protest k relevantní straně ve Spojených státech. Dále uvedlo, že základem americko-čínských vztahů je politika jedné Číny, a vyzvalo Spojené státy, aby se této politiky držely. USA by podle Pekingu měly také obezřetně zacházet s tchajwanskou otázkou, aby se vyhnuly zbytečnému narušení čínsko-amerických vztahů.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem, pokud by ostrov vyhlásil samostatnost. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany. Tchaj-wan nicméně uznává jen 22 převážně malých zemí světa.

Šéf čínské diplomacie Wang I již předtím označil telefonát za malý trik Tchaj-wanu a vyjádřil naději, že USA nezmění politiku jedné Číny, kterou dlouhodobě vyznávají vlády Spojených států.

Wang I rovněž připomněl, že s čínským prezidentem mluvil Trump již krátce po svém vítězství v prezidentských volbách. V tomto rozhovoru podle Wanga Trump vyzdvihl Čínu jako velkou zemi.

Bílý dům, jemuž stále šéfuje prezident Barack Obama, k telefonátu uvedl, že se nic nemění na postoji USA a jejich politice jedné Číny. „Zůstáváme pevně oddáni politice jedné Číny," uvedl mluvčí Obamovy Národní bezpečnostní rady Ned Price. „Naším základním zájmem jsou mírové a stabilní vztahy přes Tchajwanský průliv," dodal.

Americké ministerstvo obrany povede 'vzteklý pes' Mattis. Trump ohlásil jeho jmenování

Číst článek

Čína by podle Tchaj-wanu měla na rozhovor Trumpa s prezidentkou nahlížet s rozvahou. „Vyzýváme Čínu, aby se postavila nové situaci v asijsko-tichomořském regionu a spolupracovala s námi na rozvíjení příznivých vztahů novým způsobem, který přispěje k míru, prosperitě a stabilitě regionu," uvedl tchajwanský vládní úřad, který má na starost vztahy s Čínou.

Jeden z představitelů zastupitelského úřadu Tchaj-wanu ve Washingtonu uvedl, že Trumpův rozhovor znamená historický první kontakt mezi americkým a tchajwanským vůdcem od přerušení diplomatických vztahů mezi Washingtonem a Tchaj-pejí v roce 1979, kdy tehdejší šéf Bílého domu James Carter uznal politiku jedné Číny. V tomtéž roce také Spojené státy navázaly oficiální vztahy s Pekingem.

Od té doby udržují USA s Tchaj-wanem pouze neoficiální vztahy, Washington ale nadále dodává Tchaj-peji zbraně, „aby jí pomohl udržet schopnost se bránit". Trump na to také na twitteru poukázal. „Je zajímavé, že Spojené státy prodávají Tchaj-wanu vojenský materiál za miliardy dolarů, a já bych přitom neměl přijmout blahopřejný telefonát," napsal.

Budoucí americký prezident Donald Trump v pátek telefonicky hovořil se čtyřmi světovými vůdci - prezidentem Afghánistánu Ašrafem Ghaním, filipínským prezidentem Rodrigem Dutertem, singapurským premiérem Lee Hsien Loongem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme