Trump poprvé telefonoval s Porošenkem. O Krymu ale zřejmě nemluvili

Nově zvolený americký prezident Donald Trump si v úterý telefonoval s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem. Volali si den poté, co Trump stejným způsobem mluvil i se šéfem Kremlu Vladimirem Putinem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezident Petro Porošenko | Foto: European Commission Audiovisual service

Informace o telefonátu pocházejí v tuto chvíli jen z ukrajinské strany, psal o něm oficiální web prezidenta Petra Porošenka.

Trump se podle něj s ukrajinským prezidentem domluvili na společné osobní schůzce ve Washingtonu hned začátkem příštího roku, až Trump oficiálně nastoupí do funkce.

Porošenko prý Trumpovi zdůraznil, že americká podpora byla a nadále bude pro Ukrajinu klíčová. Naopak politici se spolu zřejmě nebavili o anektovaném poloostrově Krymu, což je pro Ukrajinu stěžejní otázka.

Ukrajinský autonomní poloostrov Moskva i přes odpor Kyjeva a Západu začlenila do Ruské federace v březnu 2014. A byly to právě Spojené státy, které na anexi odpověděly vyhlášením sankcí, které několikrát rozšířily.

Vítěz amerických prezidentských voleb Donald Trump | Foto: Reuters

Trump se o Krymu nebavil ani s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, se kterým telefonoval v pondělí. Během kampaně i po svém zvolení Trump zdůrazňoval, že se chce bavit se všemi a má v plánu sblížení s Ruskem, čehož se právě Ukrajina obává.

Nově zvolený americký prezident mluvil s Putinem například o situaci v Sýrii. Obas tátníci se podle prohlášení Kremlu shodli, že je nutné spojit síly v boji s extremismem a mezinárodním terorismem.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme