Trump se setkal s japonským premiérem. Jednání mělo urovnat vztahy, provázel ho ale chaos

Zvolený americký prezident Donald Trump se snažil urovnat zjitřené vztahy s Japonskem. V New Yorku se setkal s premiérem Šinzó Abem. Pro Trumpa to byla vůbec první schůzka se zahraničním státníkem v nové roli. Jednání podle amerických médií provázely zmatky a nejasnosti, podobně jako sestavování nového prezidentského týmu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonský premiér a vítěz amerických prezidentských voleb Donald Trump se setkali v New Yorku | Zdroj: Reuters

Japonský premiér neletěl na americký kontinent primárně kvůli Donaldovi Trumpovi. V New Yorku se zastavil cestou na summit Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří, který se o víkendu koná v Peru.

Donald Trump odmítá boj proti globálnímu oteplování. Do cesty se mu teď staví 21 amerických dětí

Číst článek

„Cítím se poctěný, že se můžu sejít se zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem jako první vysoký politik ve světě. Doufám, že si spolu vybudujeme vzájemnou důvěru a budeme spolupracovat na zajištění prosperity a světového míru," řekl ještě před setkáním Šinzó Abe.

Hodinu a půl dlouhá schůzka se odehrála v Trumpově mrakodrapu v New Yorku a podle amerických médií ji znovu provázel chaos a nejasná organizace.

Po jednání Šinzó Abe oznámil, že se schůzka nesla v příjemné atmosféře a že rozhovor byl otevřený. Donald Trump se podle něj stane vůdcem, ve kterého bude mít důvěru.

Pro Japonsko znepokojivé sliby

Nic konkrétního o tématech jednání ale žádný z politiků nezveřejnil. Japonský premiér jen dodal, že se s vítězem amerických prezidentských voleb dohodli na další schůzce, aby mohli vést hlubší rozhovory. Ty by se mohly zaměřit na některé body předvolební kampaně budoucího prezidenta, které Japonsko znepokojily.

Trump se například opřel do některých států, které podle něj mají platit za americkou vojenskou ochranu. Kromě Německa a Jižní Koreje zmínil právě Japonsko.

Šéf amerických zpravodajských služeb Clapper rezignoval. Trump si za něj musí najít náhradníka

Číst článek

Tokio s tím ale nesouhlasí, protože prý vynakládá už dost peněz na provoz několika amerických základen, které jsou na japonských ostrovech. Republikán také naznačil, že by Japonsko mělo získat svou vlastní jadernou zbraň.

Dalším sporným bodem kampaně Donalda Trumpa je snaha o zrušení nově uzavřené Transpacifické obchodní dohody, která má usnadnit vzájemný obchod mezi dvanácti státy včetně Japonska. Dohromady tyto státy tvoří asi 40 procent světové ekonomiky.

S japonským premiérem Šinzó Abem se setkala i Trumpova dcera Ivanka a její manžel Jared Kushner | Foto: Reuters

Lenka Kabrhelová, Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme