Trump zaútočil na vedení republikánů a Američany vyzval k volbám. Spletl se ale o 20 dní

Republikánský kandidát Donald Trump vytáhl do boje proti vedení vlastní strany. Nejvlivnějšího republikánského politika Paula Ryana označil za slabého a neefektivního lídra. Spor ve straně se prohlubuje pouhé čtyři týdny před volbami. Demokratická kandidátka Hillary Clintonová se mezitím ujímá vedení v nových průzkumech. Oba dva přitom intenzivně apelují na voliče, aby své hlasy využili a nezapomněli se registrovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump ke kritice vlivných republikánů využívá především svůj twitter (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Donald Trump k slovním útokům na předsedu Sněmovny reprezentantů Paula Ryana, senátora Johna McCaina a další republikány intenzivně využívá svůj twitterový účet, na kterém zveřejňuje kritické výroky na účet spolustraníků prokládané příspěvky o „nepoctivé“ Hillary Clintonové.

„Je tak pěkné, že už nemám pouta a teď můžu bojovat za Ameriku tak, jak chci,“ napsal republikánský kandidát na sociální síti.

Později zveřejnil komentář na adresu senátora McCaina, který podle Trumpa prosil o jeho podporu ve volbách, dostal ji a teď se k němu senátor otočil zády kvůli „výrokům z šatny“.

Trump zaútočil na vedení strany poté, co ho řada republikánů přestala coby kandidáta podporovat. Předvolební kampaň ve Spojených státech tak nabírá necelý měsíc před volbami na intenzitě.

Štěpení republikánské strany: od Trumpa se distancoval nejvlivnější politik strany Ryan

Číst článek

Demokratickou rivalku Hillary Clintonovou obvinil republikánský kandidát ze zmanipulování voleb a média z podílu na fungování politické mašinerie.

Na podporu Clintonové mezitím vystoupili prezident Barack Obama i bývalý viceprezident Al Gore. Demokratická politička v průzkumech poskočila do vedení o osm až deset procent.

O 20 dní později

Oba dva kandidáti zároveň vyzývají voliče, aby se k volbám registrovali a opravdu svůj hlas využili. Donaldu Trumpovi se během takového apelu na Floridě povedlo pěkné faux pas. Během proslovu totiž vyzýval přítomné k volbám ve špatném datu.

„Děkuji vám všem. Děláme něco neuvěřitelného, je to hnutí. Ale pokud nevyhrajeme, zbude jen malá hvězdička v historii. Nikdy tu nic podobného nebylo, tak jděte a registrujte se. Ujistěte se, že vyjdete a půjdete volit – 28. listopadu,“ řekl Trump.

Americké volby prezidenta se přitom budou konat v úterý 8. listopadu. Zvolený kandidát nahradí v prezidentském úřadě Baracka Obamu 20. ledna 2017.

Lenka Kabrhelová, Dominika Píhová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme