Trumpova poradkyně pro ČRo: Jeho prohlášení jsou nechutná, ale odvracet se od něj je chyba

Donald Trump udělal po skandálu s obscénní nahrávkou vše, co bylo v jeho silách, tvrdí jeho poradkyně Sarah Huckabeeová. Republikáni, kteří se od kandidáta odvrátili, podle ní dělají chybu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trump první debatu nezvládl proto, že se nechal zatáhnout do osobně laděné diskuze o některých svých možných i skutečných selháních | Foto: ČTK/AP, Evan Vucci | Zdroj: ČTK

Výzvy k rezignaci, stažení podpory i ohlášený odchod voličů a hlavně voliček do tábora rivalky Hillary Clintonové vyvolal skandál Donalda Trumpa. Republikánský kandidát na prezidenta Spojených států pronesl v televizní nahrávce z roku 2005 na adresu žen několik obscénních a vulgárních výroků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sarah Huckabee o kampani Donalda Trumpa.mp3

Odpor zatím nijak neslábne, přední poradkyně kampaně Donalda Trumpa Sarah Huckabeeová ale věří, že se škoda dá napravit. "Jsem o tom přesvědčená. Udělal všechno, co bylo v jeho silách. Přiznal, že udělal chybu, požádal o prominutí a omluvil se - nejen nám ženám - ale i své rodině a celé Americe,“ řekla Huckabeeová v rozhovoru pro Český rozhlas.

Trump se v posledních dnech snažil zmírnit dopady skandálu, který má potenciál potopit jeho kandidaturu. Zveřejněním videonahrávky je, jak řekl, zahanbený, svá slova ale bránil s tím, že šlo o chlapské řeči. Podle Huckabeeové byla omluva myšlena upřímně. Obsah nahrávky přitom pobouřil i ji samotnou.

"Já osobně nikdy jeho prohlášení bránit nebudu, myslím, že jsou hrozná a nechutná. Nikdo z nás není perfektní, a pokaždé, když uděláme chybu, musíme ji přiznat a omluvit se. A přesně to Donald Trump udělal," je přesvědčená Huckabeeová.

Republikáni by se měli sjednotit

Tlak republikánů nemizí, pro řadu politiků byla slova, ve kterých Donald Trump odhalil, jak smýšlí o ženách, pomyslnou poslední kapkou. Podporu mu odřekli vlivný senátor John McCain, bývalá ministryně zahraničí Condoleeza Riceová a další. Huckabeeová to ale jako problém nevidí. "Spíš mám obavy o ně samotné, je to myslím špatné rozhodnutí, z hlediska celé strany. Republikáni by se měli sjednotit za svým kandidátem a podpořit ho,“ říká. Trump podle ní má i nadále podporu milionů Američanů napříč zemí.

Druhá prezidentská debata v USA: 'neamerické' vězení pro Clintonovou, Trump odvracel nařčení ze sexismu

Číst článek

„Pokud ho hrstka washingtonských elit nepodpoří, ať si! Donald Trump zastupuje celou Ameriku, její střední třídu, a proto zvítězí v podzimních volbách," věří jeho poradkyně, která vyvrací i podezření, že kolabuje samotná kandidátská dvojice. Vztah Trumpa s viceprezidentskou dvojkou Mikem Pencem měl v posledních dnech zjevně pauzu. Podezření zesílilo poté, co Trump v debatě otevřeně řekl, že se svým kolegou nesouhlasí v otázce řešení krize v Sýrii a ani s ním o tématu nemluvil.

"Myslím, že to znamená, že spolu nemluvili o konkrétní věci. Jinak spolu komunikují pravidelně. Mike Pence je na sto procent oddaný kandidatuře a snaze udělat z Ameriky znovu skvělé místo - pohromadě právě s Donaldem Trumpem," odmítá zprávy o rozporech v kampani Huckabeeová.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme