Trumpova vláda? Podnik prominentních boháčů prošpikovaný střety zájmů, píší Britové

Majitelé hedgeových fondů, bohatí dědicové a dědičky vlivných podniků, baseballoví magnáti i experti na skupování oslabených firem. Takoví lidé by se mohli stát členy nové americké vlády, píše britský týdeník Sunday Times. „Předvolební výroky Donalda Trumpa o tom, že se v přítomnosti bohatých necítí ve své kůži, po volbách zjevně vzaly za své,“ řekl týdeníku americký politolog Larry Sabato.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trump sestavuje vládu jako miliardářský podnik, kde je každý ve střetu zájmů (ilustrační).

Trump sestavuje vládu jako miliardářský podnik, kde je každý ve střetu zájmů (ilustrační). | Foto: Fotobanka Profimedia

„Bohatí a vlivní si našli cestu do každého kabinetu, ale myslím, že tolik, co teď, jich tam nikdy nebylo,“ uvedl Sabato. Podle Sunday Times je výsledkem znepokojení ohledně střetu zájmů. Očekává se, že schvalování takových kandidátů na vládní posty v Senátu nebude snadné. Republikáni mají v Senátu sice malou většinu, ale demokraté mohou jmenování některých osobností zkomplikovat. Museli by však získat rebelující senátory z opačného tábora.

Přesto má opozice podle Sunday Times velké šance využít obstrukcí k tomu, aby představila Trumpovu vládu jako „miliardářský podnik“, kde je „prakticky každý“ ve střetu zájmů. „Demokratičtí senátoři určitě nebudou válčit se všemi nominovanými. Vyberou si jednoho nebo dva. A ani nepůjde o to, jejich nominaci zablokovat. Postačí, aby kolem toho byl pořádný bengál, a veřejnost si začne složení Trumpovy administrativy více všímat,“ říká politolog Sabato.

Ministr obchodu? ‚Král bankrotů‘

Trump si vybral ministra zdravotnictví: Tom Price je lítým kritikem Obamacare

Číst článek

Některé terče jsou zřejmé na první pohled. Na post ministra obchodu Trump vybral 78letého Wilbura Rosse, bývalého investičního bankéře, jehož majetek se odhaduje na 2,9 miliardy dolarů. Rossovi se říká „král bankrotů“ – pohádkové jmění získal skupováním krachujících podniků a jejich restrukturalizací. Zaměřoval se hlavně na ocelářský a důlní průmysl. Rodák z New Jersey má rezidenci v těsném sousedství Trumpova sídla na Floridě. Zvolený prezident si podle Sunday Times Rosse vybral hlavně kvůli jeho úspěchům v oblasti oživování těžkého průmyslu, což byl jeden z hlavních motivů Trumpovy kampaně.

Ross je podle britského komentátora snadným terčem kritiky. V roce 2006 v jeho uhelném dole v Sago v západní Virginii zahynulo po explozi 12 horníků. Ross důl koupil od zkrachovalých majitelů o dva roky dříve, a následně prý ignoroval výzvy, aby jej ihned zavřel, protože existovaly vážné obavy o bezpečnost. V roce 2011 důl prodal za více než tři miliardy dolarů.

Závažnější však je, že Ross má tolik podnikatelských aktivit, že se v roli ministra obchodu okamžitě dostane do střetu zájmů. „Bude to druhé nejkomplikovanější schvalování, pokud za to první považujeme případ samotného Trumpa,“ tvrdí bývalý velvyslanec v České republice Norman Eisen, který byl v Obamově administrativě hlavním právním expertem na etické otázky. Očekává se, že výsledek prezidentských voleb v prosinci formálně potvrdí sbor volitelů.

Problém DeVosovi

Další problematickou miliardářkou je Betsy DeVosová, významná sponzorka Republikánské strany a Trumpova případná ministryně školství. Rodina DeVosových založila mamutí podnik Amway. Bratr DeVosové Erik Prince je bývalým příslušníkem námořní pěchoty a zakladatelem soukromé společnosti Blackwater, která se specializuje na vytváření soukromých žoldnéřských armád. V Iráku ztratila v roce 2007 licenci poté, co tam její příslušníci zastřelili 17 civilistů. Dnes žije Prince ve Spojených arabských emirátech.

Zleva Mike Pence, Donald Trump a Betsy DeVosová. | Foto: Reuters

A loni klan DeVosových koupil akcie v baseballovém týmu Chicago Cubs, který vlastní dynastie Rickettsových. Dědic tohoto impéria Todd Ricketts je sponzorem republikánů a Trump ho chce na post náměstka ministra obchodu. „Dojem z těchto personálních tahů je jednoznačný – zvolený prezident sestavuje vládu z prominentních boháčů,“ píše týdeník Sunday Times.

Pravidla neplatí

Na post ministra financí si Trump vybral Stevena Mnuchina, hollywoodského producenta a hedgeového investora. Ten si dokonce zahraje v novém filmu Rules Don’t Apply (Pravidla neplatí), který pomohl financovat. Mimořádně bohaté lidi nacházíme i mezi dalšími nominanty – Trump prý zvažuje, zda ministrem zahraničí bude neúspěšný prezidentský kandidát z roku 2012 Mitt Romney nebo Rudy Giuliani, bývalý starosta New Yorku.

Pro post šéfa americké diplomacie nový prezident údajně zvažuje i nominaci bývalého starosta New Yorku populární Rudi Giuliani | Foto: ČTK/AP Carolyn Kaster

Střet zájmů tak může být největší Achillovou patou Trumpova prezidentství. Zatím to ani nevypadá, že by se chtěl vzdát podnikatelských aktivit – předminulý týden se ve svém newyorském mrakodrapu Trump Tower nechal vyfotit s indickými podnikateli. To posílilo obavy, že využije pobytu v Bílém domě k dalšímu obohacování.

Britský týdeník Observer v článku na podobné téma zdůrazňuje, že Trump se v kampani prezentoval jako ten, kdo umí dělat dobré obchody. „A ani setkání s britským zastáncem brexitu Nigelem Faragem nebylo nevinné – Trump část rozhovoru věnoval přesvědčování, že by ve Skotsku neměly vznikat větrné elektrárny, protože by to pokazilo výhled z jeho golfového hřiště,“ píše Observer.

Znepokojivý telefonát

Některé lidi také zneklidnil Trumpův telefonický rozhovor s argentinským prezidentem Mauriciem Macrim. Podle argentinských médií ho Trump požádal o pomoc se stavebním povolením pro 35patrovou budovu Trump Office v centru Buenos Aires. Mluvčí Trumpa i Macriho to ale popřeli jako nepravdivé a nepodložené tvrzení.

Místo Trumpova mrakodrapu Trumpovo smetiště. Vtipálek na Google Maps přejmenoval slavnou budovu

Číst článek

Jak Observer s odkazem na argentinská média informuje, příslušnému dokumentu stál údajně v cestě územní plán. Tři dny po telefonátu se stavba rozběhla, plán se prý bude měnit. Hotovo má být v roce 2020. Sbor volitelů by měl vyhodnotit výsledky voleb 19. prosince a formálně tak potvrdit Trumpovo vítězství. Právní poradci dvou posledních prezidentů pro etické otázky Norman Eisen a Richard Painter však volitelům doporučují, ať to udělají, až Trump své firmy prodá.

„Jinak se prezident octne ve střetu zájmu v okamžiku složení přísahy. Ústava mu výslovně zakazuje přijímat jakoukoli platbu ´od králů, princů a cizích států´. Vzhledem k tomu, že Trump má v zahraničí okolo 120 různých podnikatelských aktivit, je pro něj tato ústavní klauzule nesplnitelná,“ říká právník Eisen. "Bez tohoto opatření budeme mít každý měsíc nějaký skandál či pseudoskandál se střetem zájmů, ať už půjde o prezidenta, nebo jeho rodinu,“ dodává politolog Sabato. A navíc platí, že pokud to prezident neudělá, jeho pohádkově bohatí ministři se svým jměním také nepohnou.

Vstup do Trumpova mrakodrapu Trump Tower | Foto: Reuters

Šéf americké neziskové organizace Public Citizen Robert Weissman připouští, že Trumpovi voliči o jeho podnikatelském dilematu vědí a nevadí jim. „Stojí to však v naprostém protikladu k hlavnímu Trumpovu slibu, že vymete z Washingtonu korupční jednání,“ řekl Observeru závěrem Weissman.

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus.

Rostislav Matulík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme