Turecká policie zadržela šéfredaktora a dalších devět lidí z opozičního listu Cumhuriyet

Turecká policie v pondělí zadržela desítku novinářů a členů vedení opozičního listu Cumhuriyet, který patří k nejstarším deníkům v zemi. Podle prokuratury jsou tito lidé podezřelí z napojení na kurdské separatisty a na hnutí duchovního Fethullaha Gülena, jehož vláda viní z červencového pokusu o puč. Informovala o tom agentura Anadolu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan | Zdroj: Reuters

Policie zatkla šéfredaktora deníku Murata Sabuncu a podle katarského serveru Aldžazíra spolu s ním zatkla i dalších 9 zaměstnanců.

Turecké úřady vydaly zatykač na 13 lidí, včetně předsedy mediální organizace, který je teď v zahraničí. Policisté pokračují v prohledávání domů zadržených.

S největší pravděpodobností jde o další z čistek, které turecká policie podniká od letního zmařeného puče. O víkendu úřady propustily dalších 10 tisíc státních zaměstnanců a uzavřely 15 médií, která podle úřadů mají vazby na ozbrojené kurdské skupiny. Také je viní z podpory klerika Fetulaha Güllena, který podle Ankary zosnoval neúspěšný puč ze svého exilu ve Spojených státech.

Deník Cumhuriyet (v překladu Republika) je jeden z nejstarších, v Turecku vychází už od poloviny dvacátých let minulého století. Denní náklad činí asi 50 tisíc kusů. Jeho postavení se upevnilo hlavně v posledních letech, kdy začala v Turecku sílit AKP - tedy Strana spravedlnosti a rozvoje současného prezidenta Erdogana.

Turecké úřady vydaly zatykače na 42 novinářů podezřelých z podílu na zmařeném puči

Číst článek

List proslul nejen v Turecku svými odvážnými postoji a snahami o nezávislou novinařinu. V roce 2015 za to jeho redakce získala cenu od organizace Reportéři bez hranic.

Turecké úřady v minulosti zadržely i předchozího šéfredaktora. Can Dündar strávil 92 dní za mřížemi spolu s dalším pracovníkem deníku. Soud ho posléze v nepřítomnosti poslal na šest let do vězení za "vyzrazení státního tajemství". To vše potom, co vydal článek o odhalení dodávek tureckých zbraní povstalcům v Sýrii, což Ankara popírá.

Bývalému šéfredaktorovi ještě v Turecku hrozí další, desetiletý trest "za podporu terorismu". Dundar teď žije v exilu v Německu. Minulý týden v Evropském parlamentu připomněl, že režim prezidenta Erdogana po pokusu o převrat zatknul asi 130 novinářů a zavřel na 150 médií.

Turecko má podle něj ve vězeních víc novinářů, než Rusko, Írán, nebo Čína. Evropský parlament nominoval Dundara na Sacharovovu cenu a vyzval Ankaru k osvobození všech novinářů, uvězněných bez důkazů o účasti na nepovedeném červencovém pokusu o vojenský převrat.

ČTK, Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme